j aar Aadaster Van de redactie Inhoud De redactie biedt hierbij graag dit eerste nummer van de negende jaargang aan. De variëteit aan bijdragen bevat deze keer ook een reactie van een lezer en een weerwoord van de auteur. Drie geodetische musea in één stad Dr.ir. Herman Quee 2 Basismetingen in de 20° eeuw in Nederland Frans Jansen 5 Als vervolg op de in het vorige nummer geplaatste bijdrage over het Kadaster in het Belasting en Douane Museum wordt nog gewezen op de op afspraak te bezoeken Bibliotheek voor Fiscale Geschiedenis in dat museum. Blijkens de catalogus op internet bevat die wel 73 werken met de term Kadaster in de titel. Deze zijn deels ook van belang voor de technische historie. Opnieuw zij verwezen naar www.bdmuseum.nl. Zoals bekend zijn het Belgische NGI en het Nederlandse Kadaster dit jaar beide 175 jaar oud. De webstek www.kadaster.nl/175jaar is voorzien van unieke foto's en filmpjes, die goed weergeven welke ontwikkelingen zich in 175 jaar hebben voorgedaan. Graag biedt de redactie van dit tijdschrift auteurs de gelegen heid daar nader aandacht aan te besteden. In Geo-info 2007-3 stond reeds een groot en boeiend artikel175 jaar Kadaster' van Zacharias Klaasse. Kopij voor nummer 2007-2 wordt graag vóór 1 mei 2007 tegemoet gezien. Landmeten=rekenen (3) Henk Holsbrink 11 De 'Instructie voor den Fabrijk en Landmeter van Schieland' van 1817 Adri den Boer 17 Varia: tuin vernield voor Topografische Dienst Lithografische stenen van Amstelland (1898) Adri den Boer Historisch nieuws: VOC-kaarten boven water Voor u gelezen H.C. Pouls 18 19 22 Historisch nieuws: "400 jaar buren rond het Schielandshuis" 23 Historisch nieuws: expositie 'Land in zicht' 26 Reactie en weerwoord op 'Het meten van getijden...' Hans Ferwerda en J.M. Mohrmann 28 Varia: kinderprent van landmeter 31 Varia: de peilmerksteen van Roodkerk 31 Varia: vraag over Holsboer-instrumenten 33 34 Column: tegel, video en stof bij RWS Adri den Boer 36 l

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2007 | | pagina 3