één stad Drie geodetische musea in Van zondag 8 tot en met vrijdag 13 oktober 2006 vond in Miinchen het vierjaarlijkse XXIIIe FIG-congres plaats, samen met de jaarlijkse (Duitse) INTERGEO (F1G= Fédération Internationale des Géomètres). Voorafgaand hieraan werd op zaterdag 7 en zondag 8 oktober een 'pre-conference- workshop' georganiseerd door het IIHSM (International Institute for the History of Surveying Measurement, één van de FIG- instituten). Behalve voorzitter van de stichting De Hollandse Cirkel is ondergetekende ook 'national delegate' voor Commissie 6 van de FIG, moest dus toch naar Miinchen, en kon zodoende de historische workshop 'even mee nemen'. Deze werd op zaterdag gehouden in het kantoorgebouw van het Landesamt für Vermessung und Geoinformation (LVG), en op zondag in het Deutsches Museum. Bij binnenkomst in het gigantische LVG- gebouw viel meteen op dat de ruime, maar op een vroege zaterdagochtend geheel uitge storven hal gesierd wordt door een fraai Zeiss C8-instrument prominent opgesteld en voor zien van een goed tekstbord. De lIHSM-con- ferentie werd geleid door de bevlogen prof. Jan De Graeve (België), die met een veelzijdig programma ongeveer 60 deelnemers uit 30 landen had getrokken. Er waren, verdeeld Afb. 1. Zaalscherm met congrestitel Afb. 2. Een deel van de lithografische stenen over een ochtend- en twee middagsessies, negen lezingen. De sessies waren getiteld: 'Shaping the earth', 'Famous European Surveyors' en 'Meridian Measurements'. Een van de sprekers, mevr. Christine Mosselmans, is geen geodeet of cartograaf, maar archeoloog - haar onderwerp was een kadastraal systeem van het Aztekenrijk. Navraag leerde dat zij op dit landmeetkundige onderwerp was gekomen door haar vader, een Belgische oud-landmeter die ook actief is in de Belgische evenknie van onze Hollandse Cirkel! Tussen de sessies door waren er bezichtigingen van eerst het geodetische museum dat het LVG heeft ingericht op een zolderverdieping - de eerste waarneming die ondergetekende enig gevoel van 'professionele jalouzie'jegens de Duitse vakgenoten bezorgde - en vervolgens een in een gekoelde kelderruimte onderge brachte, ronduit verbluffende verzameling van 26.643 lithografische stenen (totaal gewicht ruim 1700 ton), waarop de eerste 19c-eeuwse topografische kaartering van geheel Beieren. Vol trots vertelde de rondleider dat bij twee verhuizingen in het verleden in totaal slechts vier van deze platen gesneuveld waren! (Een LVG-folder: "Diese unter Denkmalschutz stehende 'Steinbibliothek' kann nach Voran- meldung besichtigt werden.") De lezingen gingen over Mercator (door voorzitter De Graeve zelD, geodetisch pionierswerk in de Dr.ir. Herman Quee

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2007 | | pagina 4