Höche A fb. 3. Basismeting Beieren 1801 Zwitserse Alpen, het werk van Xaver Imfeld, de opmeting van Australië, de Beierse basis meting van 1801de bevordering tot UNESCO-World Heritage Monument van de Struve-meridiaan (Noorwegen en Rusland), en de graadmeting aan de 30e meridiaan Oosterlengte in Afrika. Het zondagprogramma werd gehouden in het Deutsches Museum, en begon met een lezing in de schitterende 'Ehrensaal'(waarin vijf manshoge portretten en 40 borstbeelden van Duitse wetenschappers en uitvinders/indus triëlen op ons neerkeken), over een bizar onderwerp, namelijk het kritiseren van een psychologische roman van ene Daniel Kehl- mann over Carl Friedrich Gauss, Die Vermes- sung der Welt, die in Duitsland maandenlang op de bestsellerlijst had gestaan. De spreker, prof. Lelgemann (Berlijn), gaf zijn voordracht de titel 'Portrait or fictitious figure', en stak zijn ontzaglijke irritatie over dat boek, en zijn grote bewondering voor de historische Gauss niet onder stoelen of banken. Ik kan de scope van zijn lezing, en ik neem aan ook die van de gewraakte roman, niet beter weergeven dan door zijn slotconclusie maar voluit te citeren: (Henk Zorn besprak dit boek ook kritisch in De Hollandse Cirkel 2006-2, p. 63.) Vervolgens was er eerst een bezichtiging van de afdeling 'Geodasie/Vermessung' van het DM. Daar troffen wij een werkelijk zeer fraai ingerichte exposé aan van historie en huidige technologie en betekenis van het vakgebied met uiterst professionele tekstborden op alle vitrines. Dit is een 'absolute aanrader' voor elke vakge noot die ooit in de buurt van München komt: Deutsches Museum, Museumsinsel, Gauss had certainly not an Oedipuscomplex *Gaussson never accompanied him on his travels *Gauss never detected a mathematical or physical law: -dreaming in a bath tube, -fucking in a bed, -or enjoying himself in a brothel; No! he had to work very hard, usually several years, to detect them Afb. 4. Tentoonstellingsposter Deutsches Museum A1U 1500-1750 Die Kunst des Landvermessens 3

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2007 | | pagina 5