4C verdieping. Aansluitend vond met als eregast de president van de FIG in de bibliotheek van het DM de opening plaats van een door De Graeve ingerichte tentoonstelling van histori sche boeken, 'The Art of Surveying'. Heel bij zonder was dat in een aantal vitrines de instru menten opgesteld waren waarvan de 17c-eeuwse beschrijving in dezelfde vitrine lag openge slagen! Tot slot werd bij deze manifestatie ook de FIG-History of Surveying-Calendar 2007 gepresenteerd. Tot zoverre de IIHSM-workshop, die al een indrukwekkende hoeveelheid geode tisch erfgoed te zien gaf, op twee plaatsen in de stad. Maar daar bleef het niet bij! In het FIG- congres kon ik mij inschrijven voor één van de talrijke 'Technical Tours', een middagexcursie naar het DGFI (Deutsches Geodatisches For- schungs Institut, een onderdeel van de Bayerische Akademie der Wissenschaften). Na met reisgenoot Jan Polman de lezingen te hebben gevolgd van onder meer wetenschappe lijk directeur prof. H. Drewess, bleek tot mijn verbijstering dat zich in het sousterrain van dit gebouw een derde geodetisch-historische collectie van München bevindt! En wel een om vangrijke collectie van wat wij bij De Hollandse Cirkel betitelen als 'recent geodetisch erfgoed', namelijk de vroeg-modeme periode vanaf ca. 1960, zowel meetinstrumentarium als vroege computertechniek, uit de gebieden geodetische astronomie, gravimetrie, satellietgeodesie en afstandmeting. Deze collectie was weliswaar niet zo fraai opgesteld als die in het LVG en het DM, maar goed toegankelijk, goed beschreven, en met kennelijke toewijding bewaard voor vernietiging. Kortom: een zeer interessant weekje, vooral ook historisch-geodetisch: een symposium dat klonk als een klok, zowel wat inhoud betreft als organisatie, en op de terugreis een wat pijnlijk besef dat onze Nederlandse situatie toch wel erg pover afsteekt als het gaat om faciliteiten voor fysieke bewaring. Terwijl wij al zo'n goede organisatie hebben in de vorm van de stichting De Hollandse Cirkel! Informatie www.lvg.bayern.de; museum open op donderdagen 13-15 uur www.deutsches-museum.de www.dgfi.badw.de kalender 2007: www.fignet/hsm/index.htm en florian.huber@lvg.bayern.de Afb. 5. Prof. De Graeve (midden) leidt FIG-president prof. Nagel (met ambtsketting) rond over de zojuist geopende tentoonstelling. 4

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2007 | | pagina 6