Basismetingen in de 20e eeuw in Nederland In de 20' eeuw vonden er in ons land drie basismetingen plaats. De eerste was in Stroe in 1913. De tweede meting was in 1957 op de Zilvensche Heide in natuurgebied de Loenermark. En tenslotte was de derde basis meting in 1965 op de Afsluitdijk. Op een satellietfoto van Google Earth zijn de locaties weergegeven (afb. 1 Afb. I. Locaties ijkbases op Aerodata-satelliet- foto 2006 In het begin van de 20c eeuw werden voorbe reidingen getroffen om de basismeting uit te voeren met een bimetale meetstaaf van het Pruisische Geodatische Instituut. Al spoedig bleek dat de uitrusting niet voldeed aan de verwachtingen. Nadat Van de Sande Bak- huyzen in 1911 een basismeting van het Franse "Service Géographique de 1' Armee", in de buurt van Lyon, had bijgewoond werd in 1912 besloten deze uitrusting te lenen voor de eigen basismeting. Deze bestond onder andere uit een meetstaaf van invar van 4 meter lengte. Uiteindelijk werd de meting uitgevoerd in de zomer van 1913. De gehele meting stond onder leiding van prof.ir. Heuvelink, die onder andere werd bijgestaan door de Franse luite nant-generaal Lallemand, die ervaring had met de Franse apparatuur. Het traject telde 1080 slagen, waarmee de totale lengte dus uitkomt op 1080 x 4m 4320 meter. De gehele meting van de basis duurde ongeveer drie weken. Omdat de meting werd uitgevoerd om de vergroting van het driehoeksnet te bepalen, werd de basis door middel van hoekmetingen aangesloten aan het RD-net. Op de schets zijn de aansluitpunten en de gemeten richtingen aangegeven (afb 2). Stroe De basismeting bij Stroe heeft een lange voorbereiding gekend. Vanzelfsprekend was het al bij de aanvang van de Rijksdriehoeks meting in 1885 de bedoeling van de Rijks commissie voor Graadmeting en Waterpassing dat er in het driehoeksnet, naast de basis bij Bonn, een eigen basis zou worden opgenomen, maar de apparatuur die in 1865-1867 al door Stamkart was gebruikt in de Haarlemmer meerpolder vond men niet geschikt meer en men ging zoeken naar apparatuur die wel geschikt zou zijn. Afb. 2. Schets met aansluitpunten en gemeten richtingen basismeting Stroe Frans Jansen Afsluitdijk ''y.'mstcul. Stroe v Nether lords JCamberg KM. -£uritër3che heide- fpijter 1913. 5

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2007 | | pagina 7