Doordat Nederland nog niet was toegetreden tot de meterconventie van 1875, en ook door de Eerste Wereldoorlog, duurde het nog tot 1921 dat de meetstaaf kon worden vergeleken met de internationale meter van het "Bureau International des Poids et Mesures" te Sèvres nabij Parijs, en kon in 1923 uiteindelijk worden vastgesteld dat de in het RD-net voorkomende lengten met 1 micron/meter zouden moeten worden vergroot. Gezien het uitermate geringe verschil werd besloten dat deze verschillen in Nederland verwaarloosd konden worden en hield men de oorspronke lijke berekeningen aan. De basis lag op de toenmalige Rijksstraatweg tussen Amersfoort en Apeldoorn, nabij Stroe. Met behulp van GPS is in 2002 nog eens geprobeerd om de basiseindpunten te recon strueren, maar het bleek al snel dat ze zich geheel onder het asfalt en midden in een drukke rijbaan van de verbrede weg bevonden (afb. 3). De Loenermark De IJkbasis Loenermark is aangelegd als gevolg van besluiten die zijn genomen op de 10e Algemene Vergadering van de Union Géodésique en Géophysique Internationale in Rome (1954). Daar stond in een aangenomen resolutie onder andere: dat wordt geacht dat elk deelnemend land een standaardbasis aanlegt volgens de Vdisdld-methode om verzekerd te zijn van een eenduidige schaalfactor in alle netwerken en voor het kalibreren van invardraden en geodi- meters." Om zo'n meting te kunnen realiseren werd door het Finse Geodetisch Instituut de Vaisala- comparator beschikbaar gesteld. Ook zouden op verzoek afspraken kunnen worden gemaakt met ervaren wetenschappers van dit instituut om bijstand te verlenen bij het opzetten van de ijkbasis. Afb. 3. Reconstructie basiseindpunten Stroe met GPS anno 2002 b

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2007 | | pagina 8