werden steeds verder uitgebreid met de vooruit gang van de gangen. Oorspronkelijk ging men van de schacht uit met het aanleggen van theodolietpunten en het hoekmeten tussen deze punten. Men heeft hier zware loden, een honderd meter meetband, windscherm, schiet lood, statief, en laten we de theodoliet ook niet vergeten. In de hoofdsteengangen, uitgebouwd in beton of bloksegmenten, bestaan de theodo lietpunten uit pluggen die in geboorde gaten gedreven worden. In de plug wordt een spijker geslagen waaraan men het schietlood kan inhangen. Dit lood wordt voor de wind af geschermd met een windscherm. Dan wordt de theodoliet hieronder opgesteld, horizontaal stellen met stelschroeven in twee richtingen voor het doosniveau en fijnstellen met micro- meterschroef voor het langsniveau in twee richtingen. Achter het zware lood, door tweede man ingehangen, wordt de met nat krijt wit gemaakte lamp gehouden en de mijnmeter zicht dit aan en stelt in (zie hengelmeting), en draait Afb. 7. Om de hoekwaarden te kunnen aflezen dient men met de petlamp in de kijker te schijnen. met randverdeling los het instrument richting eerste man. Stel meting hoek 3-4-5. De opzichter staat dus met de theodoliet onder 4 (bovengronds zou dit boven 4 zijn, maar onder gronds is vanwege het vloergesteente en spoor en vervoer niets met vloerpunten te beginnen). Ditzelfde geldt, ik wil dit hier even zeggen, voor de richting. Bovengronds gebruikt men jalons, dus vloerpunten, maar wij moesten het doen met dakpunten, en men doet dit nog waar nog mijnen zijn. Het is niet anders! We meten dus hoek 3-4-5. In 4 wordt op de vloer gecentreerd door met de punt van een aangescherpt krijtje in de richting te schuiven die de opzichter door de loep aangeeft. Dit punt wordt zuiver aangegeven door spijkerpuntje, of streepje op het spoor en dergelijke. Lengte 3-4 wordt gemeten. Naar 5 gaan, weer opstellen van instrument, afloden of centreren naar vloer. Lengte 4-5 wordt zuiver gemeten. De lengte kan in deze gangen wel meer dan 200 m zijn. Men moet zich hier dan met de 50 of 100 m-meetband zuiver tussen in Afb. 8. Theodolietpunt, bij landmeters beneden, bij mijnmeters boven het instrument 58

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2007 | | pagina 24