Een interessante gevelsteen in Friesland (2) Henk Holsbrink Onder gelijke titel verscheen in De Hollandse Cirkel van november 2002 een eerste bijdrage. In het artikel wordt door F. Ferro een gevel steen beschreven die oorspronkelijk was ingemetseld in het huis te Grouw waar eertijds de 17e eeuwse landmeter Sytske Anthonisz Gravius woonde. Die landmeter Gravius dankt zijn bekendheid aan het grote aandeel dat hij had in de vervaardiging van de 64 kaarten die deel uitmaken van de in 1664 uitgekomen "Beschrijvinghe van de Heerlijckheidt Friesland In dit werk zijn op initiatief van de Staten van Friesland en onder leiding van Bernhardus Schotanus de metingen verricht teneinde de kaarten voor het atlasdeel te vervaardigen. Naast Gravius was ook Syoerdt Aetesz Haeckema betrokken bij deze metingen. Flaeckema was ook hardhouwer en beeldhouwer, aldus Ferro in genoemd artkel. Als collega en vriend van Gravius heeft Haeckema mogelijk deze gevelsteen met afbeeldingen van landmeters, hun instrumen tarium en een landmeetkundig-wiskundige opgave vervaardigd. Tot aan 1923 heeft de gevelsteen geprijkt aan de achtergevel van slagerij Buwalda in Grouw. De bekende schilder-tekenaar Ids Wiersma ontdekte de gevelsteen in 1923 en heeft de Drachtster wiskundeleraar H.K. Schippers op deze gevel steen geattendeerd toen hij hier een tekening van maakte. Deze H.K. Schippers vermeldt in Sketskes yn poatlead fan wynwizer op de Waech. 1923. Ljouwert, Fr. Gevclstien BI DEN GEADMIT- TEER DEN LANTMEETER. yn- milsele yn festibule R.H.B.S. Drach ten. Poatleadtekening, 1923. Ljou wert. Fr. M. Pikmar sjoen nei de Neare Burd. Cravon. Ljouwert, Fr. M. Afb. I. Fragment 'Tekenjefoar Fryslan', 1978 zijn inleiding van de "Lytse Schotanusatlas" van 1967 deze gevelsteen ook. Deze atlas was een verkleinde combinatie van de steden- kaarten uit de "Beschrijvinghe..." van 1664 en de dertig grietenenijkaarten uit de bekende Schotanus-Halma-atlas van 1718. F. Ferro beschrijft in zijn artikel hoe deze bijzondere gevelsteen van het huis van de landmeter Gravius van de Raadhuisstraat 10 te Grouw verhuisde naar de toenmalige Rijks-HBS te Drachten. Bovendien verduidelijkt hij in deze bijdrage de op de gevelsteen aangebrachte afbeelding alsmede de betekenis van de in het bovenstuk aangegeven 'planimetrische opgave'. Ferro schrijft dat de voorstelling op de gevelsteen is ontleend aan de titelpagina van het boek "Practijck des landmetens van Sems en Dou. Twee zaken zijn aanleiding om de beschreven gevelsteen nogmaal onder de aandacht te brengen. In de eerste plaats het bericht in de Leeuwarder Courant van 13 maart 2007 dat de gevelsteen weer naar Grouw terug keert. Voorts dat de schets die Ids Wiersma in 1923 van de gevelsteen maakte, aldus een opgave in het boek "Tekenje foar Fryslan nog in het Fries Museum te Leeuwarden wordt bewaard. Het fragment uit het boek "Tekenje foar Fryslan" van 1978 is hiervan het bewijs (afb. 1). Terugkeer steen Het artikel van de Leeuwarder Courant verhaalt dat er in het begin van de bezettingstijd in 1940 pogingen werden gedaan om de gevelsteen weer in Grouw terug te krijgen. Dit was toen vanwege de voorgenomen bouw van het nieuwe gemeentehuis van Idaarderadeel in Grouw, waarin een ingemetselde oude gevelsteen niet zou misstaan. Een briefwisseling met het departement van Volksvoorlichting en Cultuur leidde destijds niet tot het resultaat dat de steen ter beschikking werd gesteld van de toenmalige gemeente Idaarderadeel. Zodoende verbleef tot dit jaar de gevelsteen in het voormalige schoolgebouw van de Rijks- HBS te Drachten. Na een aantal interne 60 M.

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2007 | | pagina 25