Afb. 3. Peilapparaat van Bamberg op de buitenrand een verdeling van 360° (rechtsom), en 25 mm van de rand een verdeling in streken. Op de alhidade is een gradenboog bevestigd met een verdeling in graden en streken (afb. 4) Een uitvraag onder de leden van de werkgroep IGIE wierp al snel enig licht op de vondst. Lo Nienhuis (onze nautisch specialist) wist over dit instrument te melden dat het mogelijk een peloris of rechterboordhoekmeter zou kunnen zijn; dat is een vast opgestelde peil- inrichting op de brugvleugel van het schip, om onder meer ramkoersen te detecteren of 'vierstreekspeilingen' uit te voeren. De peloris is een veelgebruikt hulpmiddel bij navigatie aan boord van een schip, de kompasstreken van elf en een kwart graad zijn gemakkelijk om een streekpeiling te nemen. Twijfel: Toch betwijfelt Ruissen of het wel een peloris kan zijn, want bij een peloris is de nulrichting vast gericht op de voorsteven van het schip, van waaruit dan een hoek naar een object kan worden gemeten. Maar bij dit instrument is ook de onderliggende kompas roos draaibaar. Ruissen heeft het instrument (d) verder zeer gedetailleerd als volgt beschreven: "Het instrument bestaat uit de volgende hoofd onderdelen: Alhidade met keep- en draadvizier (8) en een gradenboog (9), de kompasroos (1) en de voetplaat (2) met afleesstreep (3) en voetplaat (6) met vier gaten voor bevestiging (11). De as van de alhidade ligt in de kompasroos, de as van de kompasroos ligt in voetplaat (2). Voetplaat (2) is verbonden aan een voetplaat (6) door bout (4) en stift (5). Deze stift zit vast in voetplaat (6) en is geborgd door draaibare borgplaat met veervergrendeling (7). De kompasroos met voetplaat (2) kan los gemaakt worden van voetplaat (6) door de borgplaat (7) weg te draaien van stift (5). De borgplaat (7) is bereikbaar door gat (10), 0 36 m.m., in de kompasroos." Op de tekening (afb. 5) zijn alle beschreven onderdelen aangegeven (tekening Ruissen). Instrumentenbouwer Haecke Op aanwijzing van IGIE-medewerker John Vossepoel kon via internet een link naar instrumentenbouwer H. Haecke worden getraceerd (http: american history.si), waarop de volgende informatie werd gevonden: In het National Museum of American History bevindt zich een sextant met inscriptie H. Haecke Neukolln 9319 (catalogusnummer NASM 1963-76). Afb. 4. Kompasroos van Haecke

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2007 | | pagina 37