Inhoud Van de redactie Met vreugde biedt de redactie een extra dik en gevarieerd nummer aan. Zelfs de colofon bevat nieuws: prof.mr. J.W.J. (Jaap) Besemer trad vanuit de TU Delft tot het bestuur toe. De bijdrage 'Van AP naar NAP, met de N volgens Bosscha' start met een journaal uitzending van dit jaar. (Actueel is ook dat de Eerste Nauwkeurigheidswaterpassing en de foto van Lely daarbij nog een nieuwe monografie haalden, gepresenteerd op de jarige Afsluitdijk: 'Verover mij dat land. Lely en de Zuiderzeewerkenvan dr. Willem van der Ham, p. 38/39.) Met name de bijdrage 'Memoires van een mijnmeter' gaat over een intussen onderbelicht onderwerp. Zoals was beloofd informeert Henk Holsbrink over de historie van het Fries Zomerpeil (FZP). De verkorte versie van zijn bijdrage in It Beaken 2007-1 over een schets kaart van Het Bildt moet nog blijven overstaan. Opnieuw zij verwezen naar de webstek www.kadaster.nl/175jaar, onder andere voor de jubileumactiviteiten. Aan dat jubileumjaar zitten ook onverwachte aspecten: dit nummer bevat een Varia over de terugkoop van een kadastrale Volkswagen Kever en daarin is zelfs sprake van een 'toekomstig Kadastermuseum'. Zet dit vast in uw agenda: donderdag 11 oktober 2007, de jaarlijkse donateursdag, nu in het museum Boerhaave in Leiden. Het volledige programma wordt bekend gemaakt in het volgende nummer van dit tijdschrift. Tot slot nogmaals iets over de 75-jarige Afsluitdijk. Willem Bosma schreef in de Leeuwarder Courant van 5 mei 2007: "Het is echter de Sneker landmeter Klaas Kooij, wiens uit 1870 stammende ontwerp het meest lijkt op de echte Afsluitdijk." Holsbrink schreef dat eerder: zie De Hollandse Cirkel 2003-1'Een Proeve van een Afsluitdijkplan'. Kopij voor nummer 2007-3 wordt graag vóór 1 augustus 2007 tegemoet gezien. Van AP naar NAP, met de N volgens Bosscha Prof.dr.ir. Leen Aardoom 38 Memoires van een mijnmeter Ing. Hub Bevk Een interessante gevelsteen in Friesland (2) Henk Holsbrink 60 Het Fries zomerpeil Henk Holsbrink 62 Opgedoken Duitse marine navigatie- instrumenten Theo Scheele 70 19e eeuwse 'droge' en 'natte' reflectie instrumenten Jeroen Mohrmann 73 Toch nog een reactie 80 Historisch nieuws: "Een Delftse voetafdruk in Afrika" 81 Varia: Volkswagen Kever terug bij Kadaster 82 Historisch nieuws: stokje blijkt Jacobsstaf 83 Voor u gelezen Adri den Boer Column: sexy leerstoel? Adri den Boer 83 84 1 oktober: museum Boerhaave 44 37

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2007 | | pagina 3