landversie in de literatuur de meeste aandacht kreeg. Nadat deze landversie in 1787 gebruikt was bij de eerste trigonometrische koppeling van de nationale sterrenwachten Parijs en Greenwich, werd de verbeterde versie onder meer door C.R.T. Krayenhoff 1758-1840) gebruikt bij de triangulatie van de noordelijke en de zuidelijke Nederlanden. Vooral in het oog lopend van de Bordacirkel was de hoge poot waarop de eigenlijke cirkel bevestigd was.3 Velen zullen zich het schilderij waarop Krayenhoff afgebeeld staat met naast hem het belangrijkste geodetische instrument van die tijd, de cirkel van Borda, herinneren. Dit in onze ogen gammele instrument van Borda werd weliswaar over de hele wereld gebruikt, maar Afb. 2. De hydrografische cirkel van Borda uit 1775, hier de eerste representant van de natte 'lijn 'instrumenten genoemd. Bron: Repsoldfig. 124. Deze cirkel werd door Beautemps-Beaupré in 1820 verbeterd. kreeg al snel een korter pootje. De Nederlandse instrumentmakers J.M. Kleman Son te Amsterdam bouwden een verbeterde Borda cirkel (zonder pootje, maar met handvat). Het Boerhaave Museum te Leiden heeft zo'n exemplaar (artikel no. 9439), dat te boek loopt Afb. 3. De reflectiecirkel van Mendoza y Rios uit 1801. Deze reflectiecirkel werd wereldwijd door hydrografen in vele varianten gebruikt voor de astronomische plaatsbepaling in combinatie met het construeren van trigonome trische kaarten. Bron: Philisophical Transactions 1801 Borda's Spiegelkreis, um 1775, nach Borda. 3 J.M. Mohrmann, plaatjes van Borda's cirkel in DHC okt. 2003 p. 72 en Caert Thresoor 2006-3, p. 68 74

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2007 | | pagina 40