marineofficieren/hydrografen een tijdbal opgericht als geografisch referentiepunt voor de triangulatie van Nederlands-Indië. Vroeg in de 19de eeuw werd voor hydrografen, geodeten en zeevarenden de sextant (in samen hang met een chronometer) een onmisbaar instrument voor de astronomische plaats bepaling (afb. 8). Afb. 8. Hydrografische cirkels en sextanten werden beide de hele 19de eeuw gebruikt bij trigonometrische werkzaamheden. Hydrografische cirkels waren nauwkeuriger dan de sextanten en werden derhalve eerste soort-instrumenten genoemd. De sextant was binnen de Koninklijke Marine een tweede soort-hoekmeetinstrument. Bron: J.P. Kaiser, Theorie en beschrijving van de thans bij de Nederlandsche Marine in gebruik zijnde zeevaartkundige werktuigen. Deel 2, Reflexie instrumenten (1883) Rond 1845 had de Koninklijke Marine zo'n 500 zeeofficieren, inclusief de adelborsten, in dienst, die grondig opgeleid waren om een astronomische plaats te construeren en trigono metrische berekeningen uit te voeren. Zij moesten zich op hun vakgebied van de nieuwste ontwikkelingen op de hoogte houden en voor een volgende rang bij een examen commissie verschijnen, waarin ondermeer een lid van de Lengtegraadcommissie zitting had. De na Borda/Beautemps-Beaupré eerstvolgende grote verbetering van de hydrografische cirkel was die van de Nederlandse astronoom professor F. Kaiser (1808-1872). Hij ont wikkelde voor de Koninklijke Marine in 1841 de prismacirkel (afb. 9). De nauwkeurigheid van Kaisers vinding, bedoeld voor de triangulatie werkzaamheden van hydrografen, werd in de (inter)nationale vaktijdschriften besproken.14 Dit instrument was niet alleen nauwkeuriger, Afb. 9. De prismacirkel, uitgevonden door F. Kaiser in 1841, werd omstreeks 1850 in de Koninklijke Marine ingevoerd als vervanger voor de hydrografische cirkel van Borda/ Beautemps-Beaupré, die toen zo 'n halve eeuw in gebruik was. Bron: Pilaar en Obreen, Tijdschrift toegewijd aan het Zeewezen, 1847 RKRKXK-LVSTRUMENT 2» SOORT. Sextant Th.Wegener N° 154. F. Kaiser. "Uber einen neus Prismenkreis". In: Astronomische Nachrichten 21 (1844) 288-296 F. Kaiser, "Over den prismacirkel" en "Korte beschrijving van den prismacirkel van Kaiser, en zijn gebruik". Beide in Tijdschrift toegewijd aan het Zeewezen. Pilaar en Obreen (1847) 161-172 en 328-336 78

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2007 | | pagina 44