Afb. 10. Het meest in het oog vallende verschil tussen de Franse Borda/Beautemps-Beaupré hydrografische cirkels en de overige was de eenvoud van de Franse uitvoering. Afbeelding van een natte variant met een binnenring gemerkt B. Bron: Ambronn fig. 771 Beautemps-Beaupré hydrografische cirkels, die men aan het vervangen was door de aanzienlijk handzamer en nauwkeuriger prismacirkel van prof. F. Kaiser. Bij de primaire triangulatie van Nederlandsch- Indië, die vanaf 1821 gefinancierd en uitge voerd werd onder regie van de Koninklijke Marine, gebruikte men in de periode 1821- 1850 als belangrijkste hoekmeetwerktuigen de Borda/Beautemps-Beaupré hydrografische cirkel en de sextant (afb. 2, 8 en 10). Primaire triangulatiepunten, zoals hoge bergen, forten, eilanden en navigatiebakens, werden (door marineofficieren) trigonometrisch ingemeten. Vanaf 1850 werd het landarsenaal in Nederlandsch-Indië aangevuld met twee Repsold universaalinstrumenten (afb. 11). Afb. 11. Het belangrijkste draagbare, droge hoekmeetinstrument dat binnen de Nederlandse overheid gebruikt werd was het Repsold universaalinstrument. Bron: J.A.C. Oudemans maar ook aanzienlijk goedkoper dan de buiten landse varianten. In het studieboek voor aankomende zee- officieren/hydrografen, geschreven door J.C. Pilaar, Handleiding tot de beschouwende en werkdadige stuurmanskust, stond in de tweede, omgewerkte druk van 1847 nog steeds een uitvoerige beschrijving van beide instrumenten. Dit wijst erop dat de marineofficieren/ hydrografen lang - een halve eeuw - met hun vertrouwde Borda/Beautemps-Beauprécirkel aan het meten bleven. Samenvattend kan over de tweedeling natte en droge instrumenten het volgende gezegd worden: rond 1850 werd door de Topografische dienst van de Landmacht zowel Borda's instrument (met het korte pootje) als Repsolds universaal instrument gebruikt. De Koninklijke Marine gebruikte rond 1850 aan boord van haar schepen nog enkele Borda/ Fig. 771. (An# Jordan, Zeit- u. Ortsbentimmungon.) Fig. 132. 79

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2007 | | pagina 45