Varia: Volkswagen Kever terug bij Kadaster Op 9 februari dit jaar kreeg ik een e-mail van een collega uit Arnhem. Die vertelde mij daarin, dat een collega uit Utrecht hem weer vertelde dat er bij een garage in Best (NB) een oude dienstauto van het Kadaster stond. Omdat hij weet dat oude Kadasterzaken mij zeer ter harte gaan, vroeg hij zich af of ik in het kader van de viering van het 175-jarig bestaan van het Kadaster misschien iets met die dienstauto zou kunnen doen. Misschien was hij wel te huren voor een tentoonstelling. Er is iets met die gouden tip gebeurd. Het Kadaster heeft de dienstauto van de garagehouder aangekocht. Op 4 april is hij in Ugchelen bij Apeldoorn afgeleverd. De auto is inmiddels al ingezet bij diverse jubileumactiviteiten en zal dat nog meer worden. Over wat voor soort dienstauto hebben we het hier? Het gaat om de Volkswagen Kever. De ontwikkeling van de Kever begon op 22 juni 1934. Het eerste land waar de Kever naar werd geëxporteerd was Nederland. De gebroeders Pon sloten in 1947 een overeenkomst voor de levering van 56 auto's. Bij het Kadaster kwam de eerste Kever omstreeks 1952. Deze auto's werden toen voorzien van het herkennings teken "MF" van het Ministerie van Financiën, omdat het Kadaster in die tijd behoorde bij de Belastingdienst. De eerste waren zwart, maar een vaste kleur was er niet, het woord huisstijl was bij het Kadaster nog onbekend en volledig overbodig. Als de meetploeg van drie man de straat in reed met de Kever, en de rood-witte jalons uit de koker werden gehaald, dan wist de hele straat dat de landmeters van het Kadaster er waren. De laatste Kever die bij het Kadaster dienst gedaan heeft, met het kenteken 44-MJ-56, heeft in juli 1987, na elf jaar trouwe dienst bij het Kadaster in Eindhoven 'pensioen gekregen'. Hij was door de chauffeur vertroeteld en is dan ook niet naar de sloper gegaan. Tot ongeveer 1996 heeft hij in de Kadastervestiging in Eindhoven op een ereplaats gestaan. Hij is toen overgedragen aan het Autotron in Rosmalen. Op een gegeven moment zijn daar erg veel auto's verkocht. De Kadaster-Kever is terecht gekomen bij Axiradius B.V. in Best, de garage waar de Utrechtse collega zijn eigen auto in onderhoud heeft. Dit bedrijf deed geregeld restauratie werkzaamheden voor het Autotron. Het bedrijf heeft de Kever in dezelfde staat gelaten als hij destijds naar het Autotron is gegaan. De kokers zitten nog op het dak, de jalons en jalon- statieven zitten er nog in. De Wild T2-theodo- liet zit compleet met statief nog in de auto, en verder zijn er nog een zwarte Kadastermeettas, meetband enz. De letters "MW" op deze auto staan voor het Ministerie van Wederopbouw, later Volkshuisvesting en vanaf 1973 VROM, waartoe het Kadaster behoorde op het moment dat het kenteken is afgegeven. In de volksmond dacht men dat die letters stonden voor "Meet Wagen Ik ben erg blij dat het Kadaster deze Kever, met een enorme staat van dienst, weer heeft aangekocht. Hopelijk krijgt hij weer net zo'n ereplaatsje in een toekomstig Kadaster museum als dat hij in Eindhoven had. (De gegevens over de Kever heb ik voor een gedeelte overgenomen uit het jubileumboek "Jarige v.t.l.a.k. in de kijker", uitgegeven door de Vereniging van Technici en Landmeet- assistenten van het Kadaster, uitgegeven in 1988 ter gelegenheid van het 50-jarig bestaan van de vereniging.) Jan Stehouwer 82

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2007 | | pagina 48