Historisch nieuws: stokje blijkt Jacobsstaf Voor u gelezen Daarom vond op 7 maart bij de Röntgen Technische Dienst onderzoek plaats. Arent Vos en Lucas van Dijk van RACM Lelystad onder namen op 7 maart de reis van Lelystad naar Rozenburg. Ze namen ook een gereedschapskist mee, die in 2001 bij een verkenning op wrak Burgzand Noord II werd opgedoken. Mogelijk zou deze kist nog een geheim kunnen prijsgeven. Op een onhandige plek, namelijk diagonaal en aan één zijde vastgekoekt in de concretie, zat een stokje vast. Om de röntgenplaten in de kist te kunnen zetten, moest dit stokje worden ver wijderd. Dat lukte door het ijzer rondom heel voorzichtig, met een heel klein beiteltje weg te tikken. Juist dit stokje bleek nu de grote ver rassing te bevatten. Het deel van het stokje dat buiten de concretie stak, was erg verweerd. Men was er van uitgegaan dat het een simpele duimstok zou zijn, of een stokje waarmee de inhoud van vaten kon worden gemeten. Het blijkt echter een Jacobsstaf it betreffen. Nadat het was schoongemaakt, kwamen een jaartal (1658), cijfertjes en een gradenaanduiding tevoorschijn. De staf is niet compleet; de zogenaamde vleugels ontbreken." Bron: www.racm.nl (15 maart 2007) Pith Schure - La licorne. Een klein dorp in de grote wereld, Bokhoven 2007, 19,50 (zie www. lalicorne. nl) Dit debuut van de auteur als schrijver van een historische roman is een apart boek met aparte illustraties over vooral het Brabantse Bokhoven. Bespreken van romantiek, avontuur en revolutionaire historie (1790-1800) past minder in dit tijdschrift. Tot die illustraties waarvan het boek aangeeft dat afdrukken te bestellen zijn, behoren eigen bewerkingen van de kadastrale kaart van Bokhoven uit 1822 en van 'oude stafkaarten van onbekende oorsprong'. De stichting De Hollandse Cirkel kreeg een presentexemplaar als dank voor verstrekte informatie. Landmeter Pieter Bijnen (Waalre 1751-1831) komt zelfs metend in het boek voor. "In de verte nadert een stofwolk. Hij richt de kijker op één van de meetlatten die voor hem rechtop worden gehouden en buigt voorover om de eerste lezing te doen: vier komma drie, acht. In de groter wordende stofwolk wordt hij de contouren van enkele rijtuigen onder begeleiding van een dozijn ruiters gewaar. Nu moet hij nog opschieten ook. Hij draait de kijker naar de tweede meetlat, buigt, stelt bij en meet: vijf punt twee...") De landmeter komt nog nadrukkelijker aan de orde in een volgend deel, aldus de auteur. Ed Verburg en Annelies Kimpel - Jubileumnummer Tijdinghen sept. 2006, stichting Oud Leimuiden-Rijnsaterwoude Lokale historische verenigingen hebben meer aandacht voor landmeterskaarten, maar het gebeuren in 2006 bij de stichting Oud Leimuiden-Rijnsaterwoude is zeker ver meldenswaard. Van 6 tot en met 15 oktober 2006 werd een varende jubileumtentoonstelling gehouden. De boot deed Leimuiden, Bilderdam en Rijnsaterwoude aan. Bovendeks was een tentoonstelling van historische kaarten, met name uit het archief van het Hoogheemraadschap van Rijnland en Het Noord-Hollands Archief in Haarlem. ("En dankzij de moderne techniek is het nu mogelijk om een tentoonstelling te organiseren met digitale kopieeën van deze archiefstukken, die in grootte en afbeelding exact gelijk zijn aan de originele archiefstukken.") De Stichting schonk aan de gemeente Jacobswoude een kopie van de oudste kaart van Leimuiden, zoals die te zien was op de tentoonstelling. Deze kaart uit 1598 hangt nu in de raadszaal. Het jubileumnummer van het kwartaalblad Tijdinge telde dankzij sponsors 60 kleuren- pagina's met 'vrijwel alle kaarten van de tentoonstelling' (o.a. van Liefrinck, Dou, Bolstra en Vis). Van de expositie was ik niet tijdig op de hoogte, maar het blad las en bekeek ik met grote waardering! Adri den Boer 83

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2007 | | pagina 49