Van AP naar NAP, met de N volgens Bosscha prof.dr.ir. Leen Aardoom In het NOS 22.00-uur Journaal van 18 januari 2007, rapporterend over het bedreigende hoge water in Friesland en Groningen, wist nieuwsle zeres Astrid Kersseboom het precies: mogelijk tot 3,40 meter boven (voluit!) Normaal Amsterdams Peil. Daarmee corrigeerde ze nadrukkelijk haar collega, 20.00-uur Journaal 'anchorman' Philip Freriks, die de toen verwachte hoogste waterstand (2,90 meter ten opzichte van Nieuw Amsterdams Peil had gemeld. Het NAP-monument in Amsterdam ten spijt, was de schrijvende pers in juni 2006 ook nog in de fout gegaan1: bij de herplaatsing van een oude NAP-peilmerksteen te Hendrik-Ido- Ambacht zou die eertijds het Nieuw Amster dams Peil hebben aangegeven. Na alles wat er in de loop der tijd over de geschiedenis van het NAP en naar aanleiding van de misvattingen over de betekenis van die afkorting is ge schreven, weten we met Astrid Kersseboom en Adri den Boer wel beter; evenals Ad van Vliet (Rijkswaterstaat), die in het VARA-programma De Leugen Regeert van 26 januari 2007, staande bij het laagste punt van Nederland, Philip Freriks terecht wees: Normaal Amster dams Peil. Die benaming werd per 1 januari 1891 ingevoerd voor het 'nulvlak' van het landelijke hoogtesysteem, gedefinieerd door de uitkomsten van de (Eerste) Nauwkeurigheids waterpassing. De metingen daarvoor waren in 1885 voltooid en de uitkomsten in 1888 gepubliceerd, alles onder auspiciën van de Rijkscommissie voor Graadmeting en Water passing (RCGW). Korte geschiedenis van het AP Zoals bekend, was het Amsterdams Peil (AP) al sedert het laatste kwart van de 17de eeuw regionaal in gebruik.2 Onder leiding van C.R.T. Krayenhoff verbreidde de Rijkswaterstaat het AP in de jaren 1797-1812 langs de grote rivieren en de Zuiderzeekust. Verdere ver breiding van het AP had in de jaren daarna plaats ten behoeve van de aanleg van kanalen en wegen en later van spoorwegen. Daarbij vond het AP ook ingang in België en Duits land. Ook andere landen hadden hun hoogte referentiesystemen. Verschillen daartussen leidden bij grensoverschrijdende technische werken tot praktische problemen, bijvoorbeeld bij de aansluiting van spoorlijnen. Met name dit laatste werd de aanleiding tot de eerste Nauwkeurigheidswaterpassing van Nederland. Het initiatief daartoe kwam voort uit een in de wetenschappelijke kring van de Midden- europese Graadmeting in 1864 te Berlijn genomen besluit, waarin landen in Europa werden opgeroepen ieder voor zich een Afh. 1. Prof.dr. J. Bosscha (coll. NCG) 1 Adri den Boer, "Historisch nieuws: NAP-peilmerksteen herplaatst", De Hollandse Cirkel 8 (2006), p. 82-83 2 P.l. van der Weele, De geschiedenis van het N.A.P., Rijkscommissie voor Geodesie, Delft 1971en A. Waalewijn (red.), Drie eeuwen Normaal Amsterdams Peil, Hoofddirectie van de Waterstaat, 's-Gravenhage 1987 38

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2007 | | pagina 4