Column: sexy leerstoel? De vorige keer was in deze column aan de orde dat bij Rijkswaterstaat nu ICT en data sexy zijn en bij het ROC van Twente GIS dat is. (Bij Rijkswaterstaat wordt trouwens ondanks de gehouden wedstrijd de nieuwe naam voor de AGI toch gewoon de werknaam DID.) Maar het aanduiden van zaken als sexy ging door. Prof.dr. Bert van der Zwaan, decaan van de Utrechtse Faculteit Geowetenschappen, noemde bij de publieke viering van de 65ste verjaardag van prof.dr. Günther Schilder op 16 februari 2007 diens vakgebied, de historische cartografie, "een vakgebied met een geweldig sex-appealDe decaan memoreerde ambtshalve 15.000 te hebben bijgedragen aan het vriendenboek Mappae Antiquae. Liber Amicorum Günther Schilder, maar kon inzake behoud van de leerstoel niet meer beloven dan "zijn best te blijven doen om trots om te zetten in daden (Zie 'Studiedag Günther Schilder uniek', in: Geo-info 2007-3.) Sinds het emeritaat van Schilder in 2004 is de leerstoel namelijk onbezet. Maar er is meer te zeggen. "Leerstoel Historische Cartografie aan de Universiteit Utrecht". Dat is de titel van een recente folder van de stichting Cartographiae Historicae Cathedra. De stichting werd eind 2005 opgericht, met als doel deze unieke leerstoel Historische Cartografie aan de Universiteit Utrecht opnieuw in te stellen en in stand te houden. "De Faculteit Geowetenschappen heeft niet de financiële middelen om de leerstoel voort te zetten, maar heeft wel alle facilitaire ondersteuning toegezegd. Het is van groot wetenschappelijk belang, dat de leerstoel zo spoedig mogelijk weer wordt ingesteld. Financiering van buitenaf is de enige optie", aldus de folder. De stichting zoekt sponsors en particuliere giften zijn voor niet- minima fiscaal aftrekbaar. Een comité van aanbeveling omvat prominente kaartvrienden: jhr.dr. RA.C. Beelaerts van Blokland, prof.dr. H.J.A. van Ginkel, mr. F. Korthals Altes, prof.drs. F.A. Maljers en dr. H.H.F. Wijffels. (De laatste dacht er als informateur bij de Kabinetsformatie toch even niet aan, helaas. Het was een mooi voorbeeld geweest van samen werken\). Het secretariaat van de stichting is: mw RJ.W. van Gestel-van het Schip, Het Gewat 16, 5258 KL Berlicum, tel. 073-5037105, e-mail pjwvangestel@home.nl. Zou het wat zijn om bij de verhoopte invulling van de leerstoel ook aandacht te geven aan de historische geodesie? Het vignet van de stichting Cartographiae Historicae Cathedra toont ook de landmeter met meetkruis en -ketting van de cartouche van de door Willem Jansz. (Blaeu) te Amsterdam gedrukte kaart van de Beemsterplas van Pieter Cornelisz. Cort uit 1607. Hoewel de afbeelding ook in de dit jaar in dit blad gestarte kaderreeks Randfiguren zou passen: hij was toch meer dan dat? De tekst in de cartouche met ook zijn naam en titel 'Pieter Cornelisz. Cort van Alcmaergesworen Landmeter' verving men nu door het vignet van de Universiteit Utrecht met de bede naar Maleachi 4 vers 2 ("Sol Justitiae Illustra Nos Zon der gerechtigheid, omstraal ons). Of je dat inpassen mooi vindt of niet is een kwestie van smaak. Bijvoorbeeld in De Landmeter van Pouls (p. 212) is de originele cartouche nog te zien. Cartouche schrijf of druk je tegen woordig trouwens met een c, net zoals cartograaf (behalve in Geo-info en in een déél van de bijdragen in Mappae Antiquae). Adri den Boer b Cartographiae Historicae Cathedra Sndiniifl to instelling en utstattdhciuJiiy van een leerstoel Hiitorudia Curttyrajit aan dt Universiteit Utrecht 84

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2007 | | pagina 50