nauwkeurig (primair) waterpasnet in te richten, met onderlinge verbinding aan de lands grenzen. Nadat Pruisen in 1868 met de meting van zo'n net was begonnen, kwam in 1874 bij Nederland het verzoek binnen om dit te Amsterdam direct te mogen aansluiten aan het AP. Nederland gaf er de voorkeur aan dit zelf te doen in het bredere kader van een eigen primaire landelijke waterpassing ingevolge de internationale aanbeveling van 1864. De Eerste Nauwkeurigheidswaterpassing, een RCGW-project samen met PS en AD Dr. L. Cohen Stuart, hoogleraar-directeur aan de Polytechnische School (PS) te Delft, kreeg de leiding van het project, waarvan de uit voeringsfase begon in 1875 en in 1885 werd afgesloten.3 Na het overlijden van Cohen Stuart in 1878 werd de in 1879 ingestelde RCGW met de afwerking belast. Het veldwerk was een gezamenlijke inspanning van de PS en de Rijkswaterstaat, waarbij de PS student assistenten en jonge civiel-ingenieurs leverde. De namen van ruim vijftig van deze mede werkers, onder wie C. Lely, zijn bekend.4 Wie de baakhouders waren die jaar op jaar uit Scherpenzeel werden betrokken5, is helaas niet gebleken. De kritische inbreng van de PS wordt onderstreept door de omstandigheid dat het werk door het plotselinge overlijden van dr. Cohen Stuart stagneerde. In de jaren dat de RCGW met een subcommissie, bestaande uit commissievoorzitter prof.dr. H.G. van de Sande Bakhuyzen en ir. G. van Diesen (in het dagelijks leven hoofdingenieur bij de Rijks waterstaat), de leiding over de waterpassing had, werd de Algemene Dienst (AD) van de Waterstaat doorlopend van de laatste uit komsten op de hoogte gesteld. Na de voltooiing van het werk stelde de minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid een commissie in voor de 'herziening' van het AP, waarin ook zitting kregen de RCGW-leden prof.dr. Ch.M. Schols (hoogleraar PS) en Van Diesen. Ervan uitgaande dat hij en Van Diesen de 'AP herzienings'-commissie in de RCGW vertegenwoordigden, stelde Schols in februari 1886 de vraag aan de orde of de instrumenten, gebruikt bij de waterpassing, na de volbrachte taak niet aan de AD zouden kunnen worden overgedragen.6 Hierbij vond hij zijn PS-collega en medelid van de RCGW prof.dr. J. Bosscha tegenover zich. Bosscha - tevens directeur van de PS - was mordicus tegen: omdat de water passing een wetenschappelijk karakter had gehad, moesten de instrumenten met het oog op eventueel nader onderzoek bewaard blijven, evenals de gebruikte baken, "daar deze de standaard bevatten waama[ar] de metingen hebben plaatsgehad". Voorzitter Van de Sande Bakhuyzen, die daar aanvankelijk anders over had gedacht, was het daarmee eens, maar meende wel dat één instrument dat weinig of niet was gebruikt en een ander met een defect niveau zouden kunnen worden afgestaan. Dienovereenkomstig geschiedde later dat jaar.7 In die tijd kwam ook de vereffening van het waterpasnet, compleet met de tussenpunten, klaar en kon worden gepraat over de publicatie van de uitkomsten.8 Door omstandigheden zou het twee jaar duren voor het betreffende druk werk gereed kwam en aan belanghebbenden kon worden toegezonden. Overdracht van de zorg aan de Rijkswaterstaat Inmiddels had zich een praktisch probleem voorgedaan: dat van het onderhoud van de hoogtemerken. Bij herhaling moest in verband met terreinwerkzaamheden een merk worden verplaatst of werd het door andere zaken bedreigd. Toezicht en onderhoud waren nodig en eventueel noodzakelijke verplaatsing van een merk moest met grote nauwgezetheid gebeuren. De RCGW had hiervoor niet de personele capaciteit en zo kwam het na ampel beraad op 25 juli 1888 tot een verzoek aan de 39 3 P. Wijnterp, De eerste nauwkeurigheidswaterpassing van Nederland (1875-1885), Meetkundige Dienst Rijkswaterstaat, Delft 1993 4 Archief van de Nederlandse Commissie voor Geodesie (NCG), map Schols, correspondentie. Zie ook Wijnterp 5 NCG, notulen verg. 35, 19/11-1887 6 Idem, verg. 29, 13/2-1886 7 Idem, verg. 32, 26/9-1886 8 Idem, verg. 31, 5/6-1886

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2007 | | pagina 5