Afb. 2. De waterpasploeg van ir. C. Lely (met witte hoed) in 1883 (coll. NCG) hoofdingenieur dat had voorgesteld - de peil- merken; onder voorbehoud evenwel dat de AD alles nauwgezet zou administreren, iets wat de hoofdingenieur zich al had gerealiseerd. A'AP: een ongevraagd advies van de RCGW Aan de RCGW-vergadering van 5 mei 1890 was een schriftelijke raadpleging onder de leden voorafgegaan.14 Daarin had voorzitter Van de Sande Bakhuyzen gewezen op de noodzaak "dat er onderscheid wordt gemaakt tusschen het A.R van welke men zich vroeger bediend heeft en dat wat nu wordt ingevoerd". Hoewel de hoofdingenieur dat punt niet uitdrukkelijk had aangekaart, bracht de voorzitter deze problematiek van het in omloop raken van twee soorten hoogtecijfers, de oude (deels nog uit de tijd van Krayenhoff) en de "verbeterde", op 5 mei ter tafel, vooral omdat nu was besloten het oude AP-nulvlak te handhaven. In de voorafgaande schriftelijke ronde had de voorzitter zijn ideeën op dit punt al op 6 april geventileerd: de nieuwe hoogte cijfers "eenvoudig Nieuw A.R, verbeterd A.P. of iets dergelijks te noemen, schijnt mij geen voldoende waarborg om vergissingen te vermijden. Een gansch andere naam zou ik wenschelijk achten en het nieuwe nulpunt noemen Nederlandsch Peil of Nederlandsch Nulpunt." Het 'Nederlands' mogelijk met de uniforme landelijke strekking van de nieuwe waterpassing in het hoofd; 'Nulpunt' waarschijnlijk met de Duitse benaming van het AP in gedachte. Ter vergadering bracht hij het Nederlands Peil (afgekort tot 'NP') als toe voeging aan de "verbeterde" hoogtecijfers nogmaals te berde. Het er over eens zijnde met de voorzitter dat er in dit opzicht iets moest gebeuren, vond de vergadering dat, als het AP- nulvlak zou worden aangehouden, dit in de benoeming van de hoogtecijfers tot uitdrukking zou moeten komen. Van Diesen - zelf dus 'Waterstater' en die in 1891 hoofdinspecteur Caland zou opvolgen - stelde voor bij de nieuwe hoogtecijfers de inmiddels blijkbaar postvattende 'N' tussen haakjes achter 'AP' toe te voegen, dus: 'AP(N)'. Zich misschien realiserend dat die '(N)' dan in de praktijk wel eens zou kunnen worden vergeten, kwam Bosscha op het idee de 'N' vóór het 'AP' te 14 Idem 41

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2007 | | pagina 7