lijker en overzichtelijker" was dan met het oude, had de vergadering in december 1925 al opgemerkt. Met het nieuwe type van registratie werd niet alleen het arbeidsintensieve visuele waarnemen en later combineren van de metingen vermeden, maar ook zal het uiteinde lijke resultaat zijn verbeterd, omdat de directe meting van het verschil een kleinere standaardafwijking zal hebben gehad dan het verschil van twee onafhankelijke visuele metingen. Met zijn beide 'fictieve slingers' deed VM per station twee metingen van de plaatselijke zwaartekracht. Bij zijn strategie de buitenste slingers met gelijke amplitude in tegenfase te laten slingeren en de middelste geen beginamplitude te geven hield hij rekening met de mogelijkheid van een eventuele lengteverandering van één van de slingers - dus foutieve zwaartekrachtsmeting - tijdig op te merken. Zoals voorzitter Muller op 2 april had beloofd, waren voor de realisatie van het nieuwe apparaat geen nieuwe slingers nodig geweest: "The old pendulums of the Stückrath apparatus have been used."36 Gezien vanaf de voorzijde van het toestel hing VM de slingers (aan de achterzijde) van links naar rechts: nr. 88, nr. 90 en nr. 89, en wel met de kanten gemerkt "A" naar rechts voor 88 en 89 en naar links voor 90.37 Het drietal vormde zo de 'fictieve slingers' '90-88', respectievelijk '90-89'. Waarom uitgerekend slinger nr. 91die voor zover na te gaan nooit moeilijkheden had veroorzaakt, niet in aanmerking kwam om zijn taak in het nieuwe apparaat voort te zetten is onbekend. Hij werd opgeborgen in het kistje en mocht, naar verluidt, de latere expedities als reserve meemaken, een functie waarop dan nimmer een beroep schijnt te zijn gedaan. Dat VM de messing slingers gebruikte en daarmee het Stückrath-toestel ten dele 'kaniba- liseerde', was naar het inzicht van die tijd minder drastisch dan het nu lijkt. Het Stückrath-toestel kwam immers weer beschik baar voor gebruik te land en daar kwam het met de invarslingers van Fechner beter tot zijn recht. Niet wetend natuurlijk - we zullen het nog zien - dat drie van de laatstbedoelde slingers vier jaar later verloren zouden gaan! Via Panama naar Java De door de Marine beloofde reis in 1926 via Panama naar Java met de gloednieuwe Hr. Ms. K XIII werd voor VM een succes. In 1927 terug in Nederland, wachtte hem in Utrecht - <//e. -e*-t Afb. 7. In 1926 verantwoordde KNMI chef-instrumentmaker L.L.M. van Rest nog aanvullende werkzaamheden aan het door hem gebouwde nieuwe slingertoestel (uit: Utrechts Archief Archieven van het KNMI 1854-1951, inv. nr. 1323) -jejz^+r_ 36 Vening Meinesz 1932, p. 31 37 Idem, p. 34 100

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2007 | | pagina 18