apparatus, which brings the apparatus to its final shape as described in this publication. Arrangements have been made with the NEDERLANDSCHE SEINSTOESTELLEN FABRIEK at Hilversum (Holland) for underta king the construction of further copies of this apparatus". Aldus VM in het voorwoord bij zijn technisch-wetenschappelijke publicatie 55 die, gezien enkele professioneel uitgevoerde tekeningen, mede bedoeld zal zijn als een gedetailleerde gebruiksaanwijzing bij het "Pendulum Apparatus for Maritime Gravity Survey", waarvoor de NSF een "bescheiden wereldmarkt" voorzag56: "...een kolfje naar de hand van de nauwgezette model- en instru mentmakers, die genoten van precisie, welke zelfs door een ademtocht kon worden beïnvloed en die slechts tevreden waren wanneer hun werkstuk zelfs in de vinnige droom van een ambachtsschoolleraar kon worden geprezen. Tot serieorders kwam het niet. De slingerapparaten verrijkten enkele mensen en de fabriek echter met het loon der voldoening over perfect werk, al ontging de tinkeling van goudstukken, op elkaar vallend in de schatkist, zelfs aan het scherpst luisterende oor". Goedkoop schijnen de VM-toestellen ook niet te zijn geweest, althans niet voor iedereen. Dit blijkt uit een aantekening door commissie voorzitter Muller, geplaatst op een brief waarin het Astronomisch Instituut te Leningrad in oktober 1928 ten behoeve van zijn gravime- trisch laboratorium vroeg om inlichtingen over de mogelijke levering van zo'n toestel: "ƒ10.000,- zonder slingers".57 Verder merkte ook de rijkscommissie weinig van de beoogde commerciële bedrijvigheid. Afgezien van een mogelijke leverantie aan de Carnegie Institution, schijnt zij (het was in 1931er slechts tweemaal van te hebben gehoord: één keer toen sir (George) Hubert Wilkins een VM-toestel kocht om te gebruiken bij zijn Noordpool-expeditie van 193158 en één keer toen een niet bij naam genoemde Japanse gegadigde er een bestelde.59 Niettemin kon VM er later aan herinneren dat "anderen" met kopieën van zijn toestel nog "vele duizenden waarnemingen" aan zijn eigen bestand van "meer dan duizend" hadden toegevoegd.60 Aan de organisatie van Wilkins' mede door Carnegie gesubsidieerde expeditie met de onderzeeboot "Nautilus" verleende VM daadwerkelijke medewerking door in Bergen (Noorwegen) instructie te geven aan dr. B. Villinger, een Duitse atleet, die als scheepsarts deelnam aan de expeditie en daarbij ook de slingerwaarnemingen voor zijn rekening nam. Belangstelling was er zeker wél voor het gebruik van het eigen instrument van de rijks commissie. Zo leende de Italiaanse geodetische commissie dit toestel voor waarnemingen in de Middellandse Zee aan boord van een Italiaanse onderzeeboot en kreeg VM de vererende uitno diging van het Department of Geology van Princeton University om in 1932 aan boord van de Amerikaanse onderzeeboot S 48 deel te nemen aan een tocht rond de Bahama's. En in oktober 1933 reisde hij via Parijs door naar Toulon voor de instructie van Franse waarne mers aan boord van de onderzeeboot "Fresnel". Dit waren allemaal activiteiten waarmee de Rijkscommissie voor Graadmeting en Waterpassing zich in de tijd na de oplevering van de secundaire driehoeksmeting per 1 januari 1930 staande hield, maar die eind 1931 bij de in 1929 in de commissie opgenomen jonge Delftse hoogleraar ir. W. Schermerhorn de vraag opriep of "al het werk van Vening Meinesz als werk der commissie" kon worden beschouwd.61 Voorzitter Muller antwoordde dat zulks niet altijd het geval was, maar dat de commissie 104 55 F.A. Vening Meinesz, Theory and practice of pendulum observations at sea, Delft 1929 56 Vogt, p. 189-191 57 NCC, brief nr. 3790 58 De oorlogsvlieger George Hubert Wilkins (1888-1958) werd 'geridderd' vanwege zijn gewaagde langeafstandsvlucht van Point Barrow naar Spitsbergen in 1928. Voor één dollar per jaar huurde hij een afgedankte Amerikaanse onderzeeër, doopte die "Nautilus" en rustte die uit voor een tocht onder het ijs naar de noordpool. 59 NCG, notulen 145'verg., 28/11-1931 60 Vening Meinesz 1960 61 Als noot 59

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2007 | | pagina 22