Nota Enkt. Een middeleeuws recept voor de bereiding van galnoteninkt Profdr.ir. Leen Aardoom "Het tekenen en beschrijven der plans geschiedt in diepzwarte Oost-Indische inkt, waarin een weinig gele verf (guttegom of gele oker) is gemengdaldus de in 1957 in werking getreden en in 1967 nog geldende Algemene Instructie regelende de dienst van het Kadaster.1 De kunst van het mengen en lengen van de inkt ging bij het Kadaster over van generatie op generatie en maakte deel uit van het vakmanschap van de kadastrale tekenaars. Het mengen van inkt zal stellig ook een verplicht onderdeel zijn geweest bij de studies aan het Centraal Teken- en Opleidingsbureau (CTO) van het Kadaster. Zelfs in Delft ontkwamen de studenten voor geodetisch ingenieur in de vroege 50-er jaren er niet aan om een wrijfkommetje te kopen om daarin voor hun oefeningen (kadastraal) kaart tekenen staatjes vaste Oost-Indische inkt met water vloeibaar te maken. Toevoeging van 'guttekom of gele oker' kwam er daar niet aan te pas; mogelijk zat het effect daarvan al in de Aft). Wrijftakje, inkststaafje en trekpen (coll. en foto Theo Scheele) wrijfinkt verwerkt. Mengen en oplossen in water was natuurlijk wel wat anders dan het bereiden van zwarte teken- en/of schrijfinkt, een onderwerp waarmee kaarttekenaars en schrijvers van weleer zich moesten bezig houden. Zij maakten zelf hun inkten en, evenals bij de tekenaars van het latere Kadaster, vererfden kennis en ervaring. In 1461 meende ook een niet met naam bekende Zutphense gerechtsgriffier zijn kennis en ervaring niet aan de vergetelheid te moeten prijsgeven, hetzij dat hij bang was eerstdaags niet meer op zijn geheugen te kunnen vertrouwen, hetzij dat hij zijn ambts- opvolger(s) deelgenoot wilde maken van wat hij gehoord, gevonden of ervaren had. In een door hem bijgehouden protocol2 noteerde hij: Nota Enkt Neempt Vpinte waeters beeter regewaet[er] dan ander en doet daer in X loet gallen en X loet koepp roete elk all kleyne gescoeten en VIII loet tinnen off oeckX loet en doet dit te saemen in enen pot off kannen en roert et III of IIII daege lanck wal vine des daeges V off VI werve wo meer wo beeter En nae den III daegen laetet stille staen claeren ene dach en ene nacht lanck dan moecht dij medde schriven It [em] als dat Enkt aff is vanden dros soe mach di de helfte van waetfer] vorsfeid] wedder op gieten en roerent wedder op als vorsfeid] is Dat sail oeck guet enkt wforjde Itfem] neem dij wijn dat is beter dan waetfer] en beter is roeden wyn dan de wiete off half wyn en half waetfer] is oeck guet 1 Eric Berkers met medewerking van Jos Roemen, Vol van vernieuwingsgedachten. Automatisering bij het Kadaster 1945-2000, Zutphen 2002, p. 22 2 Stadsarchief Zutphen, Oud Rechterlijk Archief Zutphen, inv. nr. 485, fol. 241v. 100

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2007 | | pagina 27