Caert-Thresoor 2007-2 Met informatie over oud-vaderlandse inhouds maten en gewichten (1 pint 0,6 liter en 1 lood ±10 gram)3vrij vertaald: "Neem 3 liter water - liefst regenwater - en voeg daar aan toe 100 gram galappels en 100 gram koperroest - alles fijngemaakt - en 80 a 100 gram tin. Doe dit samen in een pot of kan en roer het geheel drie of vier dagen achtereen goed dooreen, vijf of zes keer daags, hoe vaker hoe beter. Na de derde dag een dag en een nacht met rust gelaten te zijn, kunt u daarmee schrijven. Nadat de inkt van het bezinksel is afgegoten, kunt u de helft van de oorspronkelijke hoeveel heid water toevoegen en omroeren als eerder aangegeven. Dan wordt het ook goede inkt. Het is beter in de plaats van water, wijn te gebruiken en rode wijn is dan beter dan witte. Half-om-half wijn en water is ook goed." Aldus een mid-vijftiende-eeuws, kennelijk beproefd, Zutphens recept voor het maken van galnoteninkt, dat ook door landmeters en kaarttekenaars van toen kan zijn toegepast. Voor ingewijden van nu inhoudelijk misschien weinig nieuws, hoewel het ook voor hen aardig kan zijn over het proces te lezen uit een ganzenveer anno 1461Had de schrijver erover gehoord, had hij het recept overgeschreven of was het gebaseerd op eigen praktische ervaring? Hoe dan ook, zijn tekst bleek na 540 jaar voor een amateur-paleograaf nog goed leesbaar te zijn. Aangenomen dat de schrijver het recept aan het protocol heeft toevertrouwd met de door hem aanbevolen inkt, dan is het aan hedendaagse bestrijders van de gevreesde inktvraat om te beoordelen of zijn advies navolging verdiende. Wat nog opvalt is de grote hoeveelheid inkt (3 liter!) die tegelijk werd aangemaakt. Was de inkt lang houdbaar, was de uitvinder zo'n grootgebruiker, of adviseerde hij de 'industrie'? Afb. 2. Professioneel tekenen met inkt en trekpen, uit: Landmeetkundig Tekenen van Lensen en Bongaerts (instructieboek CTO) Uitgave 2007-2 van het tijdschrift Caert-Thresoor bevat onder meer de volgende bijdragen: 'Gronden der voorwereld, uit de tijden der mammouthenNederlandse thematische kaarten op internetdoor Marco van Egmond en Ferjan Ormeling Kaarten van Hanzesteden in een boek van J.A. von Werdenhagen uit 1641, door Joost Augusteijn Latijnse teksten op oude kaarten. Eenvoudige Latijnse grammatica en cartografische woordenlijst, door Peter van der Krogt De rubriek Varia Cartographica bevat een inzending van M. van Driel van het Gelders Archief over een vroege vermelding van een landmeter in Gelre. Een rentmeester voerde in zijn rekening over 1314/15 een betaling op aan Wilhelmo mensuratori terre: landmeter Willem. Informatie: www.maphist.nl/ct 3 J.M. Verhoeff, De oude Nederlandse maten en gewichten, Amsterdam 1983 110

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2007 | | pagina 28