Een interessante gevelsteen in Friesland (3) Henk Holsbrink Het artikel over een gevelsteen in Friesland dat in de vorige aflevering van De Hollandse Cirkel werd gepubliceerd, eindigde met: "Bovendien is het wellicht mogelijk na de herplaatsing de steen zelf in Grouw... te bewonderen." Welnu, zoals tijdens een regio nale uitzending van TV 7 werd vermeld: de gevelsteen van de landmeter Sietze Gravius is opnieuw ingemetseld, en wel in de gevel van het pand dat in de plaats kwam van de oude woning waarin de gevelsteen tot 1926 ingemet seld was. Hepke Hiemstra, lid van de Geakundekommisje van Grouw, die zich beijverd had voor de realisering van de herplaatsing van de gevelsteen, werd geïnter viewd. Deze vertelde wat over de historie van de steen, hetgeen wel wat overeenkwam met hetgeen in de vorige aflevering van Afb. 1. Het pand Raadhuisstraat 10 te Grouw (foto Mieke den Boer-Snoei) 'cAtkttnjoABuri 'Bidën Gëadmitteerden LANTMETER AlfrVw ytï Afb. 2. De gevelsteen van Gravius (foto Mieke den Boer-Snoei) De Hollandse Cirkel en het artikel van F. Ferro uit 2002 is beschreven. De onthulling van de herplaatste steen vond op 4 juli 2007 om 17.22 uur plaats en wel door de 91-jarige Jan Buwalda, zoon van slager Buwalda, die destijds de steen aan H.K. Schippers overdroeg. Jan Buwalda heeft als tienjarige mogelijk deze gebeurtenis in 1926 wel meege maakt. Dankzij de inzet van de Geakunde kommisje van Grou en architect Johanes Brouwer kon de gevelsteen na tachtig jaar opnieuw en herschilderd ingemetseld worden in het pand op de locatie waarvan de gevel steen zich van 1655 tot 1926 bevond. Deze steen had landmeter Sytse Gravius in 1654 in zijn huis laten inmetselen, welk huis in het begin van de vorige eeuw door de vader van Jan Buwalda, slager, als 'spekhok' werd gebruikt. De hierbij afgedrukte foto van de gevelsteen laat zien dat deze na meer dan drie eeuwen nog 118

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2007 | | pagina 36