De opkomst van buitennationale getijtafels zeer fraai het beroep van landmeter laat zien, een beroep waarop Sytse Gravius trots was en met hem velen daarna. Na de feestelijke ont hulling op 4 juli van dit jaar is nu de mogelijk heid geschapen dat de inwoners van Grouw, toeristen en ook de lezers van De Hollandse Cirkel deze oude gevelsteen kunnen bewon deren in de gevel van het pand Raadhuisstraat 10, gelegen naast het Halbertsmaplein in het centrum van oud-Grouw. Schippers heeft in 1926 met het meenemen van de gevelsteen naar de R.H.B.S. te Drachten voor ogen gehad met die gevelsteen aanschouwelijk wiskun deles te kunnen geven. Door de herplaatsing van de steen is het mogelijk dat middelbare scholieren van deze eeuw zich nu op dat Halbertsmaplein kunnen verdiepen in de mysterieuze wiskundeopgaven die landmeter Gravius ons op de gevelsteen heeft nagelaten. Wellicht kan de herplaatsing van de gevelsteen een bijdrage leveren aan een grotere deelname aan de studie voor exacte vakken en mede daardoor indirect aan de keuze voor het beroep van landmeter. W/go van Gent Bewerking van: Paul Hughes en Alan D. Wall, The Ascent of extranational Tide Tables, in: The Mariner's Mirror, Vol. 93 No. 1 (February 2007), p. 51-64 De belangrijkste reden voor het artikel is het om de ontwikkeling te beschrijven van getij- voorspellingen vanaf een empirische methode geschikt voor een beperkte plaats tot een theoretische methode geschikt voor universeel gebruik. Daarbij komen ook allerlei schijnbaar bijkomstige zaken aan de orde die later blijken toch heel wezenlijk te zijn. Uitvoerig wordt uiteengezet hoe de samenstel ling van getijtafels in vooreerst de Britse wateren sinds ongeveer 1830 tot stand is gekomen. Die tafels waren gebaseerd op het verband tussen de tijd van hoogwater en de maansmeridiaandoorgang, de z.g. synthetische methode. Die methode werd al gauw door de Fransen nagevolgd. De regering van India had blijkbaar meer financiële armslag en finan cierde nader onderzoek in getijtheorie en die kennis prikkelde de Verenigde Staten om dat succes te evenaren. Daaruit volgden Amerikaanse getijtafels met wereldomvattende dekking. Dat kon de Admiralty natuurlijk niet op zich laten zitten zodat die weldra een eigen uitgave produceerde met wereldomvattende voorspellingen. Zo was de cirkel toch weer rond. Aan de synthetische methode kleven evenwel een aantal nadelen die konden worden onder vangen door de harmonische methode, waarmee ook de vorm van de getijgolf kan worden bepaald, dus niet alleen hoog- en laagwater maar ook getijhoogten daartussenin. De getijgolf kan worden gezien als de som van een aantal afzonderlijke harmonische getij componenten met ieder een specifieke frequentie, amplitude en fase. Bruikbare componenten kunnen al worden bepaald uit een waarnemingsreeks van een maand al geeft een reeks van een jaar natuurlijk betere resul taten. En vervolgens kunnen de daaruit bepaalde getij constanten gebruikt worden om daarmee voor willekeurige tijdstippen de ge tijhoogte te berekenen voor die plaats. Toch bleven ook de harmonische getijtafels uit zuinigheidsoverwegingen alleen de tijden en waterhoogten van hoog- en laagwater opgeven. Bronnen www.degrouster.nl (dossier Monumentenzorg, 4 juli 2007) - T. Koornwinder -http://staff.science.uva.nl/~thk/ gevelsteen/gevelsteen.html - F. Ferro, Een interessante gevelsteen in Friesland (1), in: De Hollandse Cirkel (4), november 2002 - J.H. Holsbrink, Een interessante gevelsteen in Friesland (2), in: De Hollandse Cirkel (9), juni 2007 11')

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2007 | | pagina 37