Varia: uit de USA Duitse, Indiase en Canadese, terwijl geïso leerde resultaten uit Singapore, Hongkong, Australië en Nieuw Zeeland kwamen. Daarmee had de ATT weliswaar een grote spreiding en concentratie volgens de koloniale handelscon tacten, terwijl de Amerikaanse uitgave zonder enige lokale intensiteit een meer gespreid inter nationaal handelspatroon laat zien. Na 1921 worden in de ATT ook Amerikaanse havens opgenomen. En dan hebben de ATT ook wereldekking. En dan heeft de harmoni sche methode de synthetische methode vervangen ook voor de Britse havens en wordt de controverse over deze methoden afgesloten. Twintigste eeuwse ontwikkelingen laten de opkomst van computers in de verwerking van de waarnemingen zien en dat bracht ook weer nieuwe ontwikkelingen op het gebied van getij- voorspelling, de 'response methode', hoewel die nog geen aanleiding heeft gegeven tot vervanging van de goede producten van de harmonische methode. Een verdere ontwikke ling is de publicatie van getijvoorspellingen op internet. Maar zowel van de ATT als van de VS worldwide tafels zijn naast de internetversie ook papieren versies te verkrijgen. Enkele opmerkingen van de bewerker: Opmerkelijk vind ik dat de internationale samenwerking op getijgebied zo moeizaam tot stand is gekomen, iedereen "zat op zijn eigen eilandje te klooien van communi catie was niet veel sprake en ook beladen met achterdocht over de betrouwbaarheid van 'vreemde'gegevens. De in 1921 door Prins Albert van Monaco opgerichte International Hydrographic Organisation heeft daarin geen verbetering gebracht en zich alleen in een enkele publicatie met getijden bemoeid en heeft daarin vreemd genoeg geen coördinerende functie gehad. Nederland heeft ook in de overzeese gebieds delen vele jaren lang getij-informatie ver zameld, verwerkt en gepubliceerd maar ik heb geen gegevens over de spreiding en over de periode daarvan. Dat leverde natuurlijk geen wereldomvattende getijtafels op. Maar wellicht hebben deze gegevens ooit ook de ATT gehaald. Al ruim 100 jaar worden 'Getijtafels van Nederland'uitgegeven die tegenwoordig ook op www.getij.nl (verzorgd door Rijks waterstaat) zijn te raadplegen met ook uit gebreide informatie over getijleer in het algemeen. Aan te bevelen! De webstek www.surveyhistory.org informeert over een tegenhanger van de stichting De Hollandse Cirkel in de USA: "Surveyor's Historical Society will hold its annual Rendezvous '07 on September 13-15, 2007, at the George Washington Birthplace National Park. Friday and Saturday will have classroom sessions in the morning with nationally recognized speakers enlightening us about the life and times of George Washington - especially his work as a surveyor. Friday afternoon will see field exercises and the Friday evening picnic will feature Dave Ingram's barbeque chicken. Saturday afternoon will offer a number of activities including more field exercises, a swap meet, and other demonstrations. Re-enactors from around the country are invited to set up their survey camp on the grounds to educate and entertain visitors and school groups that come to the birthplace." Ook de re-enactors van Het Leege Land - zie De Hollandse Cirkel 2006-1 - hebben kennelijk tegenhangers in de USA.

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2007 | | pagina 41