Historisch nieuws: Pannerdensch Kanaal, Cartografische Markt en landmeters Adan Pannerdensch Kanaal 300jaar In 2007 bestaat het Pannerdensch Kanaal 300 jaar. Sinds de aanleg in 1707 speelt het kanaal een hoofdrol in de waterverdeling over de grote rivieren. Dit is essentieel voor de beroepsscheepvaart en rivierveiligheid. Het 300-jarig jubileum wordt gevierd met allerlei activiteiten, waarin heden en verleden uit gebreid aan bod komen. Er zijn ook veel oude topografische kaarten bewaard gebleven met daarop het gebied van Rijn, Waal, Pannerdensch Kanaal, Neder-Rijn en IJssel. Veertien verschillende kaarten zijn gedigitali seerd en te downloaden: www.pannerdensch- kanaal.nl/kaarten.htm. Met name genoemde landmeters zijn G. Passevant (1705), H. van Stralen (1777), J. Engelman (1784 en 1790), Veelwaard (1797) en F. Beijerinck (1807). Als referentievlak voor de hoogte werd het Arnhemsche Peil (AP?) benut. Pannerdensch Kanaal Cartografische Markt Leeuwarden Op zaterdag 13 en zondag 14 oktober 2007 wordt bij het Fries Historisch en Letterkundig Centrum Tresoar in Leeuwarden een Carto grafische Markt georganiseerd. Deze markt is onderdeel van een serie activiteiten rondom Friese cartografie. Dat begon al in mei met de publicatie van een boek over het kaartbezit van de familie Vegelin van Claerbergen. In september volgt de presentatie van een lespakket over Friese kaarten voor basisschool en voortgezet onderwijs. In de aanloop naar de week van de geschiedenis wordt er in week 41 een wetenschappelijk congres georganiseerd en een educatief symposium. De afsluiting vindt plaats in het weekend van 13 en 14 oktober met de Cartografische Markt en flankerende publieksactiviteiten. Genodigd zijn tot 40 standhouders, die allemaal op een verschillend terrein van de cartografie actief zijn. Dat varieert van uitge vers tot kadaster en van opleidingsinstituten tot luchtfotografie. Om de markt aantrekkelijk te maken voor een groot en divers publiek zijn er ook diverse andere activiteiten in en om het gebouw. Een van deze publieksactiviteiten is de verbeelding van historische landmeetkunde met behulp van originele instrumenten en kostuums uit de 18de eeuw. Deze 'Living History-activiteit' vindt plaats in Tresoar, maar ook op de Oldehove en in de Prinsentuin. Daarnaast zijn er in Tresoar diverse workshops en lezingen. Dhr. Visser van het Grafisch Museum uit Joure demonstreert, met één van de originele koperen Eekhoffplaten uit de 19de eeuw, hoe kaarten toen werden gedrukt. De markt is op beide dagen geopend van 10.00 tot 17.00 uur en wordt gehouden in verschillende ruimten van het gebouw van Tresoar, Boterhoek 1 te Leeuwarden. Voor meer informatie: www.tresoar.nl. 'Meten is Weten': de landmetersfamilieAdan Onder de titel 'Meten is Wetende landmeters familie Adan vindt van 16 december 2007 tot en met 20 juni 2008 op twee locaties een expositie plaats: Het Markiezenhof te Bergen op Zoom en Het Tongerlohuys te Roosendaal. In Het Markiezenhof wordt, naast het tonen van de kaarten van Bergen op Zoom en de zuid-westhoek van de provincie Noord- Brabant, aandacht besteed aan het vak van landmeter in de 18C eeuw. Tentoongesteld zullen worden twee 'vakboeken' voor de landmeter en landmetersinstrumenten. In Roosendaal worden de kaarten van het overige gebied van westelijk Noord-Brabant getoond. In februari 2008 vindt in Het Markiezenhof nog een symposium plaats van de vakgroep Historische Cartografie. 300 «JAAR DE VAART ERIN

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2007 | | pagina 43