Reactie op lezersvraag In antwoord op de lezersvraag van Theo Scheele in De Hollandse Cirkel van juni 2007 p. 71-72, foto d (afbeelding 4 en 5), kan ik het volgende zeggen: Kompasroos torpedoricht- en rekentoestel In de periode 1875-1975 hadden alle torpedo- boten enkele torpedoricht- en rekentoestellen aan boord. Dit instrument werd in samenhang met de standaardnavigatiemiddelen - zoals de koopvaardijschepen die kennen - gebruikt (afbeelding 1, 2 en 3 in genoemd artikel). Voor het lanceren van een mechanische torpedo was in de periode 1875-1975 een voorhoudhoek ofwel de torpedokoers naar het doel, een tempering ofwel de afstand tot het doel en een in te stellen vaart en diepte van de torpedo noodzakelijk. Het meten van de afstand tot het doel gebeurde met een draag bare afstandsmeter. Het nauwkeurig berekenen van de koers en vaart van het doel en het omrekenen naar een in te stellen koers en vaart van de torpedo gebeurde met een torpe doricht- en rekeninstrument. Daar het nood zakelijke rekensommetje voor alle partijen Handleiding tot de kennis der Artillerie Afdeelinfl Techniek. HoofdstukVH PlaatXVI. Afb. 2. Afbeelding van het torpedopeil- en rekeninstrument zoals dat rond 1900 bij de Koninklijke Marine in gebruik was Afb. 1. Plaatje van de situatie aan boord van de Nederlandse torpedoboot Hr. Ms. GI5 in de Eerste Wereldoorlog. Commandant A.K.P.F Vastenou (1889-1956) heeft de linkerhand op de afvuurknop en draagt een zwemvest van kapok (foto Kath. III. c. 1917). De commandant geeft de richting aan de naast hem staande stuurman, hier onzichtbaar, en wanneer het vijandelijk schip in de lijn is van het richttoe- stel, waarover men hem ziet kijken, dan drukt hij op een knop en vuurt. Fij.3. Felheid oen torpedi m 127

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2007 | | pagina 45