Helaas duurde de vrede niet lang, want in 1702 brak opnieuw een oorlog met Frankrijk uit. Van Coehoorn hield zich in de voorafgaande periode voornamelijk bezig met het herstel en de verbetering van de vestingwerken. Verder maakte hij uitgebreide inspectietochten in de Nederlandse grensstreken en de barrièresteden in het Zuiden. Talrijke rapporten, aanbevelingen en suggesties voor verbeteringen werden door hem geschreven, dit alles is te lezen in het vierde hoofdstuk: "Werk aan de frontieren, 1695-1702" "Actief in een nieuwe oorlog is de titel van het vijfde hoofdstuk, dat de laatste levensfase van Menno van Coehoorn beschrijft (1702-1704). In 1701 was hij gouverneur van Sluis geworden en daarbij was hij verantwoordelijk voor de verdedigingswerken in Staats-Vlaanderen. In maart 1702 overleed stadhouder Willem III. Ondertussen was door agressieve handelingen van de Fransen een oorlog met dat land onver mijdelijk geworden. Een verbond met Engeland en Oostenrijk werd gesloten en in het gebied van de Maas begon een veldtocht van een groot Brits-Nederlands veldleger. Menno werd naar dit gebied geroepen en hij kreeg de leiding bij het beleg van Venlo. Na de val van deze stad vielen in korte tijd ook Roermond en Stevens- weert in geallieerde handen. De laatste stad die veroverd werd was Luik. Dit was een waardige afsluiting van het 'vechtseizoen'. Een tegen valler was dat aan het eind van dat seizoen de Fransen Bonn hadden bezet. De herovering daarvan stond hoog op de agenda en Coehoorn werd in april 1703 naar deze vesting gestuurd Het beleg werd op 16 mei met succes afgerond. Dit zou de laatste belangrijke actie zijn waaraan Coehoorn zou deelnemen. In begin 1704 werd hij twee keer getroffen door een beroerte, toch vertrok hij in februari op verzoek van de leger leiding naar Den Haag, waar hij echter ziek werd en op 17 maart overleed. De oorlog zou echter nog tot 1713 duren en eindigen met de Vrede van Rijswijk. Twee jaar later stierf Lodewijk XIV en toen begon voor ons land een periode van betrekkelijke rust. Maar de rol van grote mogendheid was duide lijk uitgespeeld! In een slotbeschouwing schrijft de auteur Joep van Hoof: "Menno van Coehoorn leefde in een tijd van grote internationale spanningen, waarin de Republiek een hoofdrol speelde. Deze vloeiden voort uit het niet aflatende streven van de Zonnekoning om een dominante positie in Europa te verwerven." Dit met vele kaarten rijk geïllustreerde en goed geschreven boek maakt duidelijk hoe groot de verdiensten van Coehoorn als belegeraar en troepenaanvoerder zijn geweest. Bovendien beschrijft het een stukje militaire geschiedenis van ons land dat toch altijd onderbelicht is gebleven. Al met al een interessante en zeer informatieve publicatie. K.F. Gildemacher, K.F. en J.H.P. van der Vaart, Een Rijk Bezit. Skarsterlan op de achttiende-eeuwse kaarten van Johan Vegelin van Claerbergen, Utrecht 2007, ISBN 978-90-545-325-4, 240 p., €29,95 In de vrijdagsbijlage "Freed" van de Leeuwarder Courant van 6 juli j.l. verscheen een artikel van Sietze de Vries met als titel "Johan Vegelin van Claerbergen was zijn tijd ver vooruit". Jonker Johan Vegelin van Claerbergen, grietman (burgemeester) van Haskerland en Doniawerstal, genoot al enige bekendheid als de initiatiefnemer tot en begeleider van het vervaardigen van de lewant- kaart van Friesland, ook bekend onder de naam "Nieuwe Caert van Friesland" van 1739. Het krantenartikel begint met de beschrijving van zijn persoon als een man met grote dadendrang, die een grote hartstocht had voor het maken van kaarten. Hij schroomde niet om zelf met de meetketting er op uit te trekken en zelf kaarten te maken of eveneens om kaarten te laten maken. Sietze de Vries beschrijft in dit artikel in feite het boek van Karei. F. Gildenmacher en Jacob van der Vaart, dat als titel heeft "Een Rijk bezit". Dat rijke bezit is een beschrijving van de kaarten die genoemde Vegelin van Claerbergen gedurende zijn leven heeft gemaakt of heeft laten vervaardigen. De schrijvers dachten dat Henri Pouls 130

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2007 | | pagina 48