het slechts om enkele tientallen kaarten zou gaan. Maar tijdens het onderzoek in Tresoar (het Rijksarchief in Friesland) bleek dat er tweehonderd boven water kwamen. Bovendien waren er nog enkele kaarten in het bezit van nazaten van Vegelin van Claerbergen. Dit grote aantal kaarten leidde er toe dat Gildemacher en Van der Vaart het eerder genoemde boek "Een Rijk Bezit" schreven over (de huidige gemeente) Skarsterlan op de achttiende-eeuwse kaarten van Vegelin van Claerbergen. Deze heeft, zo stellen de schrijvers, zeer veel bijge dragen aan de ontwikkeling van de regio en wel door de aanleg van polders, wegen, waterwegen en bossen. Omdat hij alles wat hij ondernam perfect schriftelijk vastlegde, is de gehele ontwikkeling van de regio met de kaart in de hand en zijn 17e eeuwse administratie op tafel op de voet te volgen. Gildemacher gaat er van uit, dat Vegelin van Claerbergen de liefde voor cartografie van zijn vader heeft overgenomen, die ook al kaarten van deze grietenijen liet maken. Vegelin maakte kaarten of liet ze maken voor allerlei doelstellingen, zoals kaarten om conflicten te beslechten, maar ook kaarten voor het ontwerpen van dijken en wegen, alsmede kaarten voor plannen ter verbetering van de waterbeheersing en zelfs voor belastingheffing. Uniek is het dat deze cartograaf gebruikers- kaarten liet vervaardigen, wat destijds niet gebruikelijk was. Vegelin was volgens de schrijvers van het boek ook een uitstekend ondernemer en een goede verpachter voor zijn boeren. Maar ook was hij dermate kritisch voor wat de gevaren van de turfmakerij betreft (de daling van het maaiveld), dat hij er zelfs een boek over schreef. Volgens beide schrijvers verdient deze bestuurder-cartograaf en cultuur technicus Johan Vegelin van Claerbergen zonder meer een biografie. Het materiaal daarvoor ligt voor het oprapen, want naast de in "Een Rijk Bezit" beschreven kaarten is er zijn archief, dat bestaat uit duizenden brieven, tal van aantekenboekjes en kladversies (van kaarten). "Een Rijk Bezit" is een gezamenlijke productie van de auteurs en Tresoar te Leeuwarden en is uitgegeven voor Matrijs te Utrecht. Parallel aan de eerste uitgave van het boek wordt een tentoonstelling van onder andere zijn kaarten gehouden in het Museum Joure. Daarna volgen in oktober nog een tentoonstelling en een cartografisch evenement in Tresoar te Leeuwarden (zie elders in dit blad). Henk Holsbrink (o.b.v. Leeuwarder Courant) Ad van der Meer, Gemeentegrenzen in Nederland - een juridisch, technisch en kadastraal onderzoek, Proefschrift TV Delft, ISBN 978-90-5199-518-3, 363 p., 55,- Wie er aan begint de dissertatie van Ad van der Meer over gemeentegrenzen te lezen vraagt zich, als hij de reputatie van de auteur kent, in hoopvolle verwachting een paar dingen af: Ads neiging tot eigenzinnige meningen zal toch wel op enkele plaatsen doorklinken? En: het boek zal toch wel vlot geschreven, en vooral: fraai geïllustreerd zijn? En: er zal toch wel veel systematiek in voorkomen, zoals schema's, en een gemeentenamenregister waarin ongeveer alle Nederlandse gemeenten voorkomen? Vooraf: de dissertatie kent een originele en persoonlijke themakeuze, die teruggaat op een oude liefhebberij (voorwoord), maar niet toevallig ook strookt met zijn studierichting en werkkring: landmeetkunde/geodesie/geo-infor- matie. Van die invalshoek is het boek doortrokken, en je kunt werkelijk zeggen dat het begrip 'gemeentegrens' hier niet verglijdt naar een politiek-bestuurlijk vlak, zoals gemeentelijke herindeling. De drie elementen van de ondertitel staan in goed evenwicht: juridisch, technisch en kadastraal (technisch hier te lezen als landmeetkundig); ik neem de vrijheid daar meteen aan toe te voegen: en historisch. Nu eerst een globale schets van de inhoud. In de inleiding wordt aangegeven dat de levens cyclus van (gemeente-)grenzen bestaat uit allocatie, delimitatie en beheer, en er wordt meteen gesteld dat de politiek-bestuurlijke allocatie buiten het bestek van dit werk valt. Delimitatie en beheer vormen samen het 131

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2007 | | pagina 49