polderwegen in het centrum van die regio is onveranderd gebleven sinds Mogge het met meetketting en landmeterskruis heeft uitge meten", aldus de auteur, en zou een Hollandse Cirkel echt in zijn kist hebben ontbroken? - Martijn Storms, 'Op ieder particuliere caart zal een compas moeten geteikent werden De kompasroos op prekadastrale kaarten in Nederland - p. 373-384. De conservator kaarten en atlassen van de UB Leiden geeft in deze bijdrage met 16 afbeeldingen veel informatie. Hij constateert onder andere dat voor gebruik van perceelkaarten detaillering van de kompasroos niet nodig was. Landmeters deden dat toch om hun artistieke en wiskundige vaardigheden te etaleren en indruk te maken. Thomas Witteroos, de eerste gezworen landmeter van Gelre in de 16° eeuw, kleurde zijn kompasrozen doorgaans niet in! Pieter Wils uit de 17e eeuw gebruikte heel doelmatig 'opplakrozen' en Johannes Baptiste Adan heuse mallen. Mappae Antiquae als geheel bevat teksten in het Engels, Nederlands, Duits en Frans. Aan het slot is van alle bijdragen een Engelstalige samenvatting toegevoegd. Het enige foutje dat mij opviel was dat de Alphabetical list of contributors de bijdrage van De Vries op p. 241 i.p.v. p. 251 laat beginnen... Het geheel is een prachtboek, maar gezien de prijs koos ik toch voor raadpleging in een bibliotheek. Aanbevolen! Roel Pots e.a., Blauwe ader van de Bollenstreek. 350 jaar Haarlemmertrekvaart- Leidsevaart 1657-2007, Leiden 2007, ISBN: 978-90-5997-047-2, 160 p., 19,50 Dit jubileumboek van de vaart - met dankzij subsidies 200 illustraties in kleur - is tot stand gekomen op initiatief van het Provinciaal Historisch Centrum Zuid-Holland van het Erfgoedhuis Zuid-Holland en het Cultuur Historisch Genootschap Duin- en Bollenstreek. Zeven auteurs belichten diverse aspecten van de Trekvaart, variërend van de vaart als onderdeel van het trekvaartennetwerk dat vanaf de zeven tiende eeuw als een eerste openbaarvervoer systeem in Nederland tot stand kwam, tot de aanleg, het gebruik en het beheer. "Alvorens met graven te kunnen beginnen, moest het nodige worden geregeld. Als eerste werden de landmeters Andries van der Walle uit Haarlem en Joris Gerstecoren uit Leiden aan het werk gezet. Zij kregen opdracht het tracé van de trekvaart met het bijbehorende jaagpad uit te zetten en in kaart te brengen aldus het boek dat enkele van de veertig kaartbladen uit 1656 weergeeft. Er staan ook kaarten in van land meters F. van Sonneveldt (Noordwijk 1656) en Jan Pietersz. Dou (Voorhout 1625, geactuali seerd door J. de Smet 1657). Het boek bevat tevens een foto van een landmetersketting van het regionaal archief Leiden. Tot 30 september is er een gelijknamige expositie in museum De Zwarte Tulp te Lisse. Onder andere de veertig bladen van de ontwerpkaart - de originelen liggen bij Rijnland - zijn daar dankzij het scannen perfect te zien en vullen een hele wand. Er ligt ook een meetketting in een vitrine en deze is van het Drents Museum te Assen! Uit het forse bij schrift daarvan is minstens deze zin het doorgeven waard: "De Rijnlandse roede wordt nog steeds toegepast ondermeer in de bloem bollenteelt." Zowel op een expositiepaneel als in het boek pronkt ook een fraaie kaart van de Haarlemse landmeter Van der Wal van het bezit van de boerderij Breelant in de Zilkerduinen. Om de tentoonstelling aan te bevelen is het wat laat, maar het boek is prachtig! Niet op de tentoonstelling of in het boek, maar wel terzake, is bijgaande afbeelding van de genoemde landmeter Andries van der Wal achter een Hollandse cirkel, ook geplaatst voorop De Hollandse Cirkel 1 (1999). Een kleurenafbeelding van dit geodetisch- historische topstuk uit het Rijksmuseum staat wel op p. 50 van deel 1 in het nieuwe twee delige boek: Eelco Beukers (red.), Hollanders en het water, Hilversum 2007, 39,—. Adri den Boer

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2007 | | pagina 53