Herinneringen aan Geert Homan In Geo-Info 2007-3 verscheen een "In memoriam" naar aanleiding van het overlijden van ir. Geert Homan op 1 februari 2007. De auteurs Nout Kalt en Herman Quee hebben hierin uiteraard niet de gehele loopbaan van Geert Homan kunnen beschrijven. Zodoende kon er geen aandacht aan geschonken worden dat hij als landmeter-deskundige van 1 juni 1954 tot aan zijn verplaatsing naar Groningen- Ruilverkaveling op 1 september 1963 nauw betrokken was bij het landbouwherstel van het ten gevolge van de ramp van 1953 zwaar getroffen Schouwen-Duiveland. Dat herstel omvatte de uitvoering van de herverkaveling Schouwen-Duiveland op grond van de al in de zomer van 1953 van kracht geworden Herverkavelingswet Noodgebieden. Enkele jaren later, tijdens de maandelijkse werkbe spreking van 25 mei 1956 van het bureau ruilverkaveling te Zierikzee, opende de heer Muller, hoofd van het bureau, deze werkbe spreking met de mededeling dat nu alle aandacht uit zou gaan naar het ontwerpen van de nieuwe kavelindeling van het gehele eiland. Werkverdeling Op het eiland werd een verdeling van de werkzaamheden gemaakt, waarbij de heer Van Lent het ontwerpen van de kavelindeling van de grote polder Schouwen voor zijn rekening nam. Het ontwerpen van de kavelindeling van het middengedeelte, waaronder de zeer door de ramp getroffen polder De Vier Bannen, behoorde tot de taak van de heer Muller. Landmeter Homan kreeg tot taak de kavelinde ling van het oostelijke gedeelte, in casu de polders Bruinisse en Oosterland, te ontwerpen. Hij kon toen nog niet bevroeden dat door de uitvoering van het Deltaplan, en met name de plannen voor de aanleg van de Grevelingen- dam, het ontwerpen van de nieuwe kavel indeling van de polder Bruinisse veel van zijn inventiviteit zou vragen (afb. 1 Genoemd drietal landmeter-deskundigen werd bij het ontwerpen van de nieuwe kavelindeling van het eiland en de daaraan verbonden Afb. 1. Het tracé van de Grevelingendam werkzaamheden door landmeetkundige mede werkers geassisteerd. Zo begon ik als één van de medewerkers in het voorjaar van 1957 aan mijn taak bij het Bureau van Uitvoering van de Herverkaveling in Zierikzee (afb. 2). In de nazomer van 1957 werd ik toegevoegd aan de landmeter Homan om hem te assisteren bij het reken- en tekenwerk, behorend bij het ontwerpen van een nieuwe kavelindeling, in casu de polder Bruinisse op het eiland Schouwen-Duiveland. In De Hollandse Cirkel 2004-3 is de gang van zaken bij het kavelin richtingswerk uitvoerig beschreven. Gebruiksregeling Na de aanbesteding van de kavelinrichting van ieder complex ter grootte van gemiddeld ongeveer 200 ha volgde een tijdelijke regeling van het grondgebruik, waartoe de herverkave lingswet mogelijkheden bood. In diezelfde nazomer van 1957 ging ik met Geert Homan mee naar het café "Even Buiten" in de polder Oosterland om hem te assisteren bij het ontwerpen van genoemde tijdelijke gebruiks- regelingen. In eerste instantie werd deze door Homan ontworpen tijdelijke gebruiksregeling Afb. 2. Het Bureau van Uitvoering van de Herver kaveling, Oude Haven 51 te Zierikzee, met geheel links boven de kamer van Geert Homan Henk Holsbrink "ge?*? 87

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2007 | | pagina 5