besproken met de poldercommissie, waarna een en ander werd voorgelegd aan de landge- bruikers van het aanbestede complex. Landmeter Homan vertelde hen dat zij hun binnen het complex gelegen percelen voor een bepaalde datum ter beschikking moesten stellen, zodat de aannemer in volle vrijheid met zijn werk kon beginnen. Voorts kreeg iedere landgebruiker tijdelijk een door hem te gebruiken kavel aangeboden in een reeds gereedgekomen complex, overeenkomende met de grootte van zijn in te leveren percelen. De ligging van genoemde kavel werd dan aangewezen op een kaart op schaal 1:10.000, waarna de schrijver van deze herinneringen aan de landgebruiker de breedte van de kavel opgaf, alsmede de mededeling dat binnenkort de begrenzingen zouden worden uitgezet en met piketten zouden worden aangegeven. Het is verbazingwekkend hoe loyaal deze door de ramp getroffen boeren aan deze gebruiks- regelingen meewerkten en hoe ze onbeperkt vertrouwen hadden in de commissieleden en de functionarissen van het Bureau van Uitvoering in casu in landmeter Homan. Polder Bruinisse Inmiddels was het concept-kavelindeling van de polder Bruinisse gereedgekomen en werd met de betreffende poldercommissie dit plan besproken in café "Storm" te Bruinisse, waarvan 'Joane' de waardin was. Hoewel de polder Bruinisse geen grote omvang had waren er toch een aantal problemen waar Geert Homan een oplossing voor moest vinden. Dat waren in de eerst plaats de tuinen. Vele inwoners van Bruinisse, waaronder een aantal mosselvissers, hadden verspreid in de polder hun tuinen. Na de ramp was er nabij het dorp in het kader van de herverkaveling een tuinen- complex aangelegd, waar conform de waarde van hun inbreng de tuinen van deze eigenaren werden herlegd (afb. 3). Deze eigenaren hadden, vooruitlopend op de definitieve toede ling, hun met betonpalen en piketten aange geven tuinen maar nauwelijks een jaar in gebruik, toen er veranderingen op til waren. Het geval was dat de gemeente ter plaatse van het tuinencomplex plannen voor woningbouw ging ontwikkelen. De Herverkavelings commissie werd om medewerking gevraagd Afb. 3. Fragment van het concept van de indeling van het eerste tuinencomplex van Bruinisse om een en ander te kunnen realiseren: Kortom, Geert Homan moest zijn concept-kavelindeling aanpassen, teneinde in een nieuw tuinencom plex aan de westkant van Bruinissse alle tuinei- genaren een nieuwe tuin te kunnen aanbieden. Dat betekende dat hij opnieuw in café "Storm" met commissie en tuineigenaren deze voor hen toch ingrijpende veranderingen moest doorspreken. In mijn herinnering ging een en ander eveneens zonder grote problemen gepaard. Voor de tweede keer dreigden er voor het nieuwe tuinencomplex echter ingrijpende veranderingen, omdat het tracé van de Grevelingendam werd vastgesteld. Dat betekende eveneens dat het ontworpen tracé van de nieuwe rijksweg, die de oude rijksweg Zijpe-Zierikzee en de Grevelingendam met elkaar zou verbinden, ook vast kwam te staan. Het bleek dat de westelijke helft van het tuinencomplex binnen het nieuwe tracé kwam te liggen. Ernstiger was dat de westelijk van Bruinisse ontworpen nieuwe rationele kavelin deling ook ernstig door de plannen van Rijkswaterstaat zou worden aangetast. Opnieuw werd een beroep op de Herverkavelingscommissie gedaan, om alsnog te trachten de kavelindeling aan te passen aan het ontworpen tracé voor de nieuwe rijksweg en eveneens om de benodigde grond in her- verkavelingsverband aan Rijkswaterstaat ter beschikking te stellen (afb. 4 Wederom was het aan Geert Homan om voor deze verlangens van Rijkswaterstaat een oplossing te vinden. Ter plaatse van het tracé werd het concept van de ontworpen kavelindeling ingrijpend aange past. Voorts werd een aantal tuinen aangekocht dH'/d.öii/ Wed.'Jume/ei. Zf 7. fTcüécer Tib 9?é>' ft.de Tfonwct JlbS'3 iJ-f* H6930 88

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2007 | | pagina 6