Afb. 4. Het tracé van de Grevelingendam en het tracé van de nieuwe rijksweg, gelegen aan de westzijde van Bruinisse en aan een aantal tuineigenaren elders een vervangende tuin aangeboden. Al deze werk zaamheden vergden veel overleg, juist in de tijd dat in de herfst van 1958 ook aangevangen werd met het opmaken van de nieuwe kavelin deling van de aangrenzende polder Oosterland. Hectiek Soms was de situatie dermate hectisch als gevolg van bezoekjes en telefoontjes, dat normaal werken ten kantore van het Bureau van Uitvoering in Zierikzee bijna onmogelijk was. In die gevallen stelde Geert Homan mij voor om samen de concept-kavelindeling van Oosterland thuis te gaan uitwerken. En zo reden wij dan in zijn volkswagen naar zijn woning aan de Lange Blokweg in Zierikzee, waar ten huize van de familie Homan gezamenlijk door ons de kavelindeling van deze polder op papier werd gezet. Het overleg door landmeter Homan met de poldercom missie, het door hem bekend maken van de nieuwe kavelindeling aan de landgebruikers en het inrekenen en uitzetten van de nieuwe kavel- grenzen verliep tijdens de tweede helft van 1958 eveneens zonder veel problemen; dit ondanks het feit dat het grondgebruik en de eigendomssituatie van de polder Oosterland gekenmerkt werd door vele kleine eigenaren en landgebruikers, waaraan Geert Homan en ik vanwege de arbeidsintensieve aard van het projecteren van de nieuwe kavelindeling onze handen meer dan vol aan hadden (afb. 5). Nadat de landgebruikers van de polders Bruinisse en Oosterland de nieuw geprojec teerde kavels in gebruik hadden genomen Afb. 5. Fragment van het concept van de nieuw ontworpen kavelindeling van de polder Oosterland werden onze contacten minder intensief. Toch hadden wij na die tijd soms nog contact en wel in een periode toen de boeren van Bruinisse hun nieuwe kavels al in gebruik hadden genomen. Inlaagdijk Wederom kwam er een verzoek van Rijks waterstaat om gronden beschikbaar te stellen. Omdat er verwacht werd dat als gevolg van de uitvoering van het Deltaplan er ontoelaatbare stroomsnelheden in het Zijpe zouden optreden, werd de aanleg van een inlaagdijk overwogen (afb. 6). Aan Geert Homan was de taak om onderzoek te doen naar mogelijkheden om de benodigde gronden in herverkavelingsverband beschikbaar te stellen, hetgeen wijziging van de kavelindeling zou gaan inhouden. Gelukkig heeft Homan hier niet veel tijd en energie in hoeven te stoppen, want dit plan om een inlaagdijk aan te leggen werd om één of andere reden afgeblazen. Soms werden onze oude contacten hernieuwd, bijv. toen ten behoeve Afb. 6. Het tracé van de 'inlaagdijk 89

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2007 | | pagina 7