van particulieren buiten het herverkavelingsge- bied metingen moesten worden uitgevoerd. Dit was het geval toen er van een project ontwikkelaar het verzoek kwam om de voor oorlogse grenzen van het vliegveld Haamstede te reconstrueren. Dit vliegveld was tijdens Wereldoorlog II door de Duitse bezetter wat groter gemaakt. Nadat door te meten vanuit ruïnes van hangars de oude KAD-stenen onder het zand teruggevonden waren was de recon structie van de oude begrenzingen een fluitje van een cent. Toen de landmeet-assistenten bezig waren met het plaatsen van de laatste grenssteen met piketten, arriveerde landmeter Homan met de projectontwikkelaar. Beiden werden tijdens deze hete namiddag van de warme zomer van 1959 op de hoogte gesteld van de ligging van de grenzen (afb. 7). De projectontwikkelaar toonde zijn tevreden heid door aan de meetploeg en aan Geert Homan een koel biertje aan te bieden. Gezeten in een droge greppel genoten allen na deze warme werkdag van deze verfrissing. De projectontwikkelaar en Homan vertrokken, de landmeet-assistenten poetsten hun stalen meetband en ik als ploegchef zette mijn handtekening op het veldwerk en vermeldde tevens dat de grens in het bijzijn van landmeter Homan was aangewezen aan genoemde projectontwikkelaar. Een aantal keren heb ik het voorrecht gehad op deze wijze Geert Homan bij te staan en elke keer was het een verrassing hoezeer hij betrokken was bij en belangstelling had voor dit echte landmeetkundige werk. Dit gold evenzeer voor zijn werk als landmeter-deskun- Wosl«»"«nx Ban van w Afb. 7. Vliegveld Haamstede: het perceel met de beschrifting "Polder Ban van dige van de herverkaveling Schouwen- Duiveland. Met grote ijver, werkkracht en betrokkenheid heeft hij zich ingezet voor het landbouwherstel in casu de realisering van de hiervoor beschreven nieuwe kavelindelingen. Een groot project als de Herverkaveling vereist dat men kan samenwerken, wat Geert Homan destijds uitstekend afging. Voorts genoot hij volledig het vertrouwen van de leden van poldercommissies en boeren. Bovendien had hij bij de samenwerking met zijn medewerkers volop vertrouwen in hen en kon eveneens uitstekend aan hen delegeren. Vertrek Na mijn vertrek naar Friesland in het voorjaar van 1962 en de verplaatsing van Homan daarna per 1 september 1963 naar Groningen- Ruilverkaveling scheidden onze wegen zich en bleven de contacten beperkt tot enkele ont moetingen tijdens Geodesia-congressen. Dankzij de donateursdagen van de stichting De Hollandse Cirkel van de afgelopen jaren werden de contacten later hernieuwd en was er altijd gelegenheid om wat herinneringen op te halen over de periode dat gezamenlijk de kavelindeling van de polders Bruinisse en Oosterland ontworpen werd. Het was geen wonder dat Geert Homan, mede gelet op zijn betrokkenheid bij de Herverkaveling, zijn ingenieursscriptie met een Zeeuws onderwerp kon inleveren. Op 21 juni 1961 werd aan hem de ingenieursbul uitgereikt op basis van zijn scriptie, die hij tijdens zijn Zeeuwse periode schreef, met als titel "De ambachtsheerlijke rechten in Zeeland en het recht van aanwas in het bijzonder Op basis van enkele herinne ringen uit zijn Zeeuwse periode treft de lezer in deze bijdrage daar een aantal van aan, alsmede fragmenten van plannen waaraan indertijd ir. Geert Homan in de ontwikkeling ervan een belangrijk aandeel had. Tot slot: het Watersnoodmuseum te Zierikzee heeft sinds 1 september en tot en met 11 november 2007 een expositie: Herinrichting Schouwen-Duiveland na de Ramp (zie ook www.watersnoodmuseum.nl). 90

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2007 | | pagina 8