Afb. 11. Plattegrond Bergen op Zoom, door J.B. Adan, 1783 (foto Theo Scheele) Met kaarten van Halsteren wordt de ontwikke ling in het landschap zichtbaar gemaakt en vanaf 1788 tot 1962 wordt perceel 18 vanaf de eerste Adankaart gevolgd en op kadasterkaarten voort durend uitgesplitst tot de situatie in 1962. Foto's ernaast brengen de werkelijke situatie in beeld. Het echte landmeetwerk Een wand-grote afbeelding toont de 18e eeuwse landmeter aan het werk op een tekening van Dirk Langendijk. Van het gebruikte instrumen tarium uit de tijd van de Adans zijn te zien: een (halve) Hollandse Cirkel, volgens de toelichting om horizontale hoeken mee te meten; een prachtig opgepoetst waterpasinstrument van omstreeks 1860, voor de metingen ten behoeve Afb. 13. Landmeetploeg aan het werk. Naar een tekening van Dirk Langendijk uit 1750: De belegering van Bergen op Zoom (eigendom van de Universiteit van Tilburg, foto Theo Scheele) van waterkeringen en dijkaanleg; een mooi kistje met een uitgebreide landmetersuitrusting (meet- en tekenmateriaal), ook wel 'zwitsers zakmes' genoemd (afb. 14). En natuurlijk ontbreekt ook het nodige tekenmateriaal niet, zoals een pantograaf, proportieliniaal, passers, trekpennen en een inktwrijfbakje. De Adans hielden van al hun opdrachten nauw keurige registers bij, zoals blijkt uit geëtaleerde meetregisters van Henri Adan, en van Johannes Afb. 12. Bedijkte Augustapolder, door J.B. Adan, 1788 (foto Het Markiezenhof) 8 BOBCVLiET. dcn-iÏRAAYBERCH, C AARTE««irMEETINGE den nieuwen bedydacr AUGUSTA-P OLURR

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2008 | | pagina 10