Afb. 2. De Britse astronoom John Goldingham (uiterst links zittend) in zijn sterrenwacht van Madras. Goldingham was daar aangesteld door de Astronomer Royal. Bron: Philosophical Transactions (1822) De astronomen van de nationale sterren wachten speelden de hoofdrol, zij bepaalden de meest nauwkeurige geografische positie en waren de 'ankers' voor de metingen van geodeten en hydrografen. Astronomen waakten over de (nationale) standaard van tijd- en hoekmetingen en verifieerden de uitkomsten van geodeten en hydrografen op internationaal niveau. Vanaf 1822 kwamen alle directeuren van sterrenwachten en 's werelds leiding gevende geodeten en hydrografen jaarlijks bij elkaar op een congres, georganiseerd door de prestigieuze Royal Astronomical Society.2 In Brits-Indië en in Australië hadden de Britten al rond 1800 een sterrenwacht, respectievelijk één in Madras-Nungambakkam en één in Sydney-Paramatta. Nederlands-Oost-Indië grensde zowel aan de westzijde, Singapore, als aan de oostzijde, Nieuw-Guinea en de Torresstraat, aan het Britse koloniale rijk. Bij gebrek aan een sterrenwacht om de meest nauwkeurige tijd te leveren werd in 1839 in Batavia (nu Jakarta) een tijdbal opgericht. Deze tijdbal werd ondersteund door twee astrono mische uurwerken en in bedrijf gehouden door hydrografen. Het beschikbaar hebben van een zo nauwkeurig mogelijke (astronomische) tijd was voor hydrografen, geodeten/topografen en zee varenden direct gerelateerd aan de nauwkeurig heid van de door hen berekende sterrenpositie. Iedere, van overheidswege uitgeruste, sterren wacht had in die tijd tenminste twee astrono mische uurwerken. Tot het beschikbaar komen van telegrafische tijdseinen werden sterren wachten chronometrisch gekoppeld door middel van zogeheten chronometerreizen. In dit artikel zal nader ingegaan worden op de vraag hoe Nederlandse hydrografen het primaire 2 J.M. Mohrmann, De wereldwijde primaire triangulatie als "onfeilbare grondslag" voor negentiende-eeuwse kaarten, in: Caerf Thresoor (2006-3), p. 64-71 13

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2008 | | pagina 15