Astronomical observations, volume 1 for the year 1831, zijn aanwezig in de Universiteitsbibliotheek te Leiden. Kolom 4 en 5, de functies superintendent GTS en de marine surveyor general of India golden voor heel Brits-Indië. Deze functionarissen bleven voor de verificatie van hun rekenwerk, het ijken van de tijd en de hoekmeetinstrumenten afhankelijk van een sterrenwacht. Kolom 5: Het hoofdkwartier van de marine surveyor general was gevestigd in Calcutta. Daniel Ross (1798-1877) had eerst in de periode 1815-1820 de kust van China in kaart gebracht en werd daarna overgeplaatst naar Brits-Indië. Men noemde hem de "Father of Indian surveys Geodeten kwamen doorgaans uit het officieren korps van de Artillerie en de marine surveyor general, een hydrograaf, was een zeeofficier van de Royal Navy. Kortom, de gehele wereldwijde triangulatie was een overheidsaangelegenheid. Voor Nederlandse hydrografen, werkzaam in Nederlands-Indië, was de sterrenwacht van Calcutta het dichtstbij. Er werden daarom chronometerreizen van Batavia naar Calcutta en weer terug gemaakt.8 Singapore was in 1819 onder Brits gezag gekomen en T.S.B. Raffles (1781-1826), de stichter van deze Britse kolonie, ontwikkelde Singapore al snel tot een der grootste wereldhavens. Voor het vastleggen van de rijksgrenzen werden chrono meterreizen van Batavia naar Singapore, met de vlaggenmast van het Fort Canning als triangulatiepunt, en weer terug gemaakt. De door Daniel Ross opgenomen kaart van Singapore werd in 1827 als BA-kaart uit gegeven. Vervolgens werd John Turnbull Thomson 1821 -1884) voor de periode 1841- 1853 aangesteld als eerste Government- surveyor, om de kaarten van Ross te verifiëren en te verbeteren. De eerste twee vuurtorens van Singapore waren het licht op Fort Canning en de vuurtoren genaamd Raffles, die vanaf 1833 de aanlooproute naar de haven van Singapore markeerde. Een derde vuurtoren, genaamd Horsburgh, diende vanaf 1851 als het belang rijkste meetbaken in de oostelijke zeeweg naar Singapore en Riouw. In Nederlands-Indië werd, in navolging van de Britse koloniën, in de tweede helft van de negentiende eeuw gestart met het plaatsen van vuurtorens.9 De hydrografische werkzaamheden in Brits- Indië werden in de periode 1839-1844 gestaakt. Australië kreeg, om een tegenwicht aan de Franse en Nederlandse invloedssferen te geven, prioriteit boven Brits-Indië. De triangulatie van Australië De belangrijkste zeeweg van Batavia naar Sydney liep door 's werelds gevaarlijkste Afb. 6. De plattegrond van de sterrenwacht van Paramatta. Bron: Philosophical Transactions (1827) 17 PARAMATTA OBSKRVATOHV H.D.A. Smits, Lengte van de tijdbal te Batavia, afgeleid van die van den tijdbal te Calcutta, in: Natuurkundig Tijdschrift voor Nederlandsch-lndië (1851), p. 27-31 J.A.C. Oudemans. Hernieuwde bepaling van de lengte van Batavia. (1856) Eric Tagliacozzo, The lit Archipelago. Coast lighting and the Imperial optic in insulair Southeast Asia 1860-1910, in: Technology and Culture 46 (2005), p. 306-328

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2008 | | pagina 19