zeestraat, de Torresstraat, berucht om zijn ontelbare klippen en riffen. De er op aan sluitende Great Barrier Reef in de Coral Sea was bijna nog gevaarlijker. In de Torresstraat gaven de Nederlanders een eiland halverwege het traject Batavia-Sydney de naam: Halfweg, door de Britten Halfway genoemd. Met het toenemen van de scheepvaart op deze route ontstond de behoefte de toen gebruikelijke 'inner' en 'outer' route trigonometrisch in kaart te brengen. In het Nederlands noemden ze deze route de 'binnen'- en de 'buiten'-route. Onder de binnenroute verstond men de doorvaart langs het Australische vasteland, zuid van het Prins of Wales-eiland. De buitenroute liep ten noorden van dit eiland. De binnenroute (via de Endeavourstraat) werd ondermeer door James Cook (1728-1779) beschreven toen hij met HMS Endeavour via deze route in 1770 in westelijke richting naar Batavia zeilde. Na James Cook kwam rond 1800 de Torresstraat opnieuw in de belangstellng en stuurde de Royal Navy de hydrograaf Matthew Flinders (1774- 1814) naar Australië. In 1800 maakte Flinders met HMS Investigator en in 1801 met HMS Cumberland verkenningstochten. Flinders zeilde wederom in westelijke richting door de Torresstraat, waarbij hij beide keren de buiten route koos. Een belangrijk gegeven voor Britse hydrografen, op weg naar hun werkterrein Oost Afb. 7. Kaartje van Australië, gemeten ten opzichte van de Greenwich-nulmeridiaan, gepubliceerd in het Journal of the Royal Geographical Society 15 (1845). Erin, handgeschreven, de British Settlements (BS), genummerd BS 1 tot en met BS 4 (zie tabel 3) Norfolk I. O 18

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2008 | | pagina 20