Wederom, zoals in Brits-Indië (tabel 1), is ook in Australië (tabel 2) een samenhang van astronomen, geodeten en hydrografen bij de triangulatiewerkzaamheden waarneembaar. Bij de British Settlements (BS) werden een fort en een vuurtoren gebouwd en werd de (locale) land- en kusttriangulatie uitgevoerd. Deze settlements noemde men in een militair strategische context vlootsteunpunten, stepping stones of points d'appui. Om een inzicht in de systematiek te geven is in iedere windrichting een settlement gekozen en genummerd BS 1 tot en met BS 4, respectieve lijk oost, noord, west en zuid. Zonder uitputtend te willen zijn worden in tabel 3 (vorige blad zijde) een aantal voor de triangulatie van Australië belangrijke settlements opgesomd.12 Toelichting op tabel 3: Kolom 1deze nummers komen overeen met die welke in het kaartje van Australië anno 1845 gezet zijn. Australië werd tot in de eerste helft van de negentiende eeuw Nieuw-Holland, New-Holland of Nouvelle-Hollande genoemd. De naam Australië werd in 1817 ingevoerd door L. Macquarie (1761-1824), hij was toen gouverneur van New-South-Wales. Pas na 1845 kwam de naam Australië algemener op kaarten voor. Kolom 2: Sydney kreeg Fort Macquarie (BS 1) als Brits verdedigingswerk op de oostkust. Port Essington (BS 2) bevond zich op de noord kust van Australië, op het schiereiland Cobourg. De auteur John Crawford 1783-1868) noemde deze haven "Second Singapore".13 Deze illusie bleek slechts van korte duur, omdat Essington te ver en te geïsoleerd lag van de doorgaande vaarwegen. Overigens groeiden de andere drie genoemde settlements wel uit tot grote haven steden: BS 1 Sydney, BS 3 Perth en BS 4 Melbourne. De Swan river colony (BS 3) bevond zich op de westkust met in de nabijheid Rottennest eiland (in het Engels verbasterd tot Rottnest island). Adelaide en Port Phillip worden onder één nummer (BS 4) genoemd, omdat ze zich Afb. 9. Captain Stanley's hydrografen met hun assistenten bij het inmeten van triangulatie- punten 1846-1847 beide op de zuidkust van Australië, nabij de Bass-straat, bevinden. Kolom 4: Alle personen in deze kolom waren van huis uit officieren van de Royal Navy. William Dawes (1762-1836) was de "first Fleeter" van Australië, Sir Gorden (J.J.G.) Bremer (1786-1850) was de stichter van Port Essington, J. Stirling (1791-1865) was de stichter van Swan River en W. Light (1786- 1839) was de stichter van Adelaide. Kolom 5: De hydrografische werkzaamheden van J.S. Roe werden ondermeer verwoord in Sailing directions for the navigation about Rottenest island, BA 1841. De werkzaamheden van Owen Stanley werden in 1843 door de British Admiralty (BA) weergegeven in de kaart: Ports in the Arafura Sea by Commander Owen Stanley in HMS Britomart 1839-1841. Stanley was na King de belangrijkste hydro- graaf en had als "fellow" van de Royal Astronomical Society al jong naamsbekend heid als vakman. J.C. Wickham's meet- en rekenwerk werd uitgegeven als Discription of the coast near Swan river with directions for reaching the anchorage, BA 1843. Kortom: zeer systematisch, in volgorde van opgedragen prioriteiten, werd de gehele kust trigonome trisch in kaart gebracht. Over vuurtorens in relatie met de in tabel 3 genoemde settlements valt het volgende te 12 Robert Logan Jack, Northmost Australia. (1921) Gerald S Graham, Great Britain in the Indian Ocean. A study of Maritime enterprise 1810-1850 (1967) John Crawfurd, History of the Indian Archipelago (1820) Naval surveyors at work, by Owen Stanley 21

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2008 | | pagina 23