Afb. 12. Hoge bergen, forten en vuurtorens waren in Oost- en West-Indië de oudste (primaire) triangulatiepunten. Het vanaf1832 belangrijkste, wereldomvattende en door de Royal Navy geredigeerde en uitgegeven vaktijdschrift hiervoor was Nautical Magazine. Naast alle vuurtorens (zie plaatje als voorbeeld), boeien en bakens zijn de primaire punten van de hydrograaf Raper, "On the longitudes of the principal maritime points of the globe en die van Daussy, "Sur la table des positions géographiques met uitvoerige details over de mate van nauwkeurigheid, hierin te vinden. Nabal Chronicle. Het "Treaty between the Britannic and Netherland Gouvernments waarin ondermeer geregeld werd dat de Nederlanders hun claims ten aanzien van Singapore zouden laten vallen in ruil voor die van de Britten ten aanzien van Sumatra, werd getekend op 17 maart 1824. Dit tractaat was de basis voor de westgrens van Nederlands-Indië.18 Het belangrijkste tractaat waarin de oostgrens, met het Britse deel van Nieuw-Guinea, vast gelegd werd stamt van 24 augustus 1828: "Bezitneming der kust van Nieuw-Guinea, van 141 graden beoosten Greenwich op de zuidkust tot Kaap de Goede Hoop op de noordkust, door het Nederlandsche Gouvernement". Op last van de Koning voeren het korvet Zr.Ms. Triton, de brik Zr.Ms. Siewa en de schoener Zr.Ms. Iris naar Nieuw-Guinea. Aan boord van Zr.Ms. Triton bevond zich A.J van Delden, gouverneur der Molukse eilanden en "Commissaris tot het in bezit nemen van de westkust van Nieuw-Guinea De eerste hydro grafische kaarten van de zuidwest-kust van Nieuw-Guinea waren geconstrueerd door D.H. Kolff (1800-1843) en J. Modera (1803-1866). Kolfif voer in 1826 als commandant van Zr.Ms. Dourga naar Nieuw-Guinea, Modera kwam daar in 1828 aan boord van de Zr.Ms. Triton achteraan.19 De eerste Nederlandse trigonometrische kaart APRIL 1846. Observations on Colonial Lighthouses. 18 J.H. Moor, Notices of the Indian Archipelago and adjacent countries. (1837) 19 J. Modera. Positien van eenige plaatsen op en langs de kust van Nieuw-Guinea volgens de aantekeningen en kaart van LTZ Modera, in: Jacob Swart (1837). Over dezelfde hydrograaf: Lieutenant Modera on the South-West coast of New-Guinea, in: Journal of the Royal Geographic Society. 7 (1837), p. 383-393 24

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2008 | | pagina 26