Billwegen 2: roeden en dorpsafmetingen' Henk Holsbrink Deze bijdrage beantwoordt de in het slot van het vorige artikel omschreven vragen. Welke roede tijdens het uitmeten werd gebruikt is onderzocht door de eerder genoemde gemiddelde breedte van een kavelstrook van 1347 meter te delen door de lengte van een roede. In dit geval lag de keus voor een roede van Hollandse herkomst als de Rijnlandse roede voor de hand, gelet op de afkomst van de bedijkers. De uitkomst van deze deling door de lengte van de Rijnlandse roede met een lengte van 3,767 gaf van de kavelstroken A, B, D, E en F een gemiddelde breedte van 358 roeden. Deze uitkomst benadert, weliswaar met een verschil van bijna 0,5 procent, het mathema tische getal van 360 uit de klassieke oudheid. Na vergelijking van de kavelstroken op het kaartmodel van afb. 3 (in het vorige nummer) is zichtbaar, dat op basis van deze vergelijking elk van de drie Bildtdorpen bestaat uit twee kavelstroken van gemiddeld 358 roeden. Ieder dorp zou op die wijze dus de beschikking hebben over een 'dorpsbreedte' van ongeveer 358 x 2 716 roeden. Het is verbazingwekend, dat deze maat van 716 roeden vrijwel identiek bleek te zijn met de in de literatuur over de occupatie van laagveengebieden beschreven kaveldiepte van 720 roeden. In het Beakenartikel is beschreven, dat in de eerste jaren na de bedijking ook wel een roede van Hollandse herkomst als de Delftse roede of Schielandse roede bij metingen gebruikt zou kunnen zijn. Deze roeden zouden volgens Pouls van gelijke lengte zijn als de algemene Rijnlandse roede van 3,767 meter. In het nummer van dit tijdschrift van december 2006 vermeldt Pouls in zijn artikel 'Ruigenhil- Willemstad' ook een "Steenbergse roede van 3,72 meter. Omdat ook Adrian Cornelisz in zijn "visitactie roeden met een lengte van 12 Zeeuwse voeten noemt, zou het wel mogelijk kunnen zijn, dat het gebruik van een Hollandse roede, vergelijkbaar met de Rijnlandse roede, destijds wellicht niet onlogisch was. Dit mede gelet op de Hollandse kom-af van opdracht gevers als Beukelaar en de Van Wijngaardens, hun arbeiders en nieuwe Hollandse pachters als de Wassenaars en Kuikens. Lievaart beschreef in dit tijdschrift van december 2004 in het artikel 'De konings roede' het gebruik van die roede in de middel eeuwse ontginningen van de Hollands- Utrechtse veengebieden. Informatie over die ontginningen ontleende hij aan publicaties van H. van der Linde over de planmatige uitgifte van deze in de middeleeuwen te ontginnen wildernissen ("De Cope" en zijn latere aan vullende publicatie "De Koningsroede"). De 'coopverkavelingen' hadden, aldus Van der Linde, kaveldiepten van zo'n 1250 meter. Bij zijn 'cooponderzoek' gaat de schrijver voorts ook in op de lengte van de koningsroede, zoals die gebruikt zou zijn bij de kolonisatie van noord-westelijke Duitse gebieden. Aan die kolonisatie zouden ook kolonisten van Hollandse kom-af een aandeel hebben gehad. Wanneer in 1113 een priester Hendrik en vijf Hollandse leken een ontginningscontract sluiten met aartsbisschop Frederik I van Bremen en Hamburg, wordt ook die konings roede genoemd. Maar ook worden bedrijfs- groottes genoemd van 720 x 30 roeden, wat in een latere studie wordt bevestigd. Het is bijzonder dat van bovengenoemde 'maat voering' van 720, 60 en 30 roeden er elementen overeenkomen met maten van het rationele wegen/verkavelingspatroon van Het Bildt. Kan de breedtemaat van 720 roeden beschouwd worden als een soort standaard- kaveldiepte voor elk te stichten Bildtdorp, met voor elk dorp een centrale noord-zuid-lopende middenweg, waaraan een aantal 'hoeven' zouden kunnen worden gesticht? Dit analoog aan wat over de 720 roeden in de aangehaalde literatuur beschreven wordt als een 'kavel- dieptemaat' van een dorpsbehoren. Na bestudering van oude en recente kaarten blijkt dat deze zienswijze inderdaad opgaat voor de Vervolg op: Henk Holsbrink, Billwegen 1: een schetskaart van Het Bildt van 1505, in: De Hollandse Cirkel 2007-4, p. 141

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2008 | | pagina 28