wegenpatroon dat thans nog in hoofdzaak beeldbepalend is voor het karakteristieke Noord-Friese landschap van Het Bildt. Slot In deze en later eeuwen is men in Het Bildt met het landmeten en kaarten maken zeker niet opgehouden. Hiervan getuigen de atlaskaart uit de 'Beschrijvinghe van Schotanus' uit 1664 en de op metingen van Bemardus Schotanus vervaardigde atlaskaart van 1698/1718. De metingen van de kadasterlandmeters die in 1832 hun plans van Het Bildt opleverden kunnen niet onvermeld blijven. Rond 1845 werd onder leiding van de kadasterlandmeter Jappé een Fries driehoeksnet met drie Bildtse parochiekerktorens als driehoekspunten gemeten. Nadien werd het driehoeksnet van Krayenhoff verdicht met twee Bildtse drie hoekspunten. Het hoofddriehoeksnet van de Rijksdriehoeksmeting leverde anno 1903 evenwel geen driehoekspunt in Het Bildt op. In het laatst van de vorige eeuw had Het Bildt een novum in ons land. Het eerste blad van de landelijke GBKN, dat onder leiding van ir. R Plantinga tot stand kwam, was een kaartblad van Het Bildt. Tenslotte vond parallel hiermee de uitvoering van de ruilverkaveling Het Bildt plaats. Het hoeft geen betoog, dat ook hier landmeters actief zijn geweest. Het is niet onwaarschijnlijk dat landmeters ook in deze eeuw niet met hun duim, maar met andere technieken hun werkzaamheden op het gebied van kaarvervaardiging in Het Bildt zullen continueren. Maar eerder in 1505 was de tekenaar van de schetskaart wel op een unieke wijze creatief: evenals sommige ontwerpers na hem tekende hij een ontwerp voor de ruimte lijke ordening van een regio en wel op een 'achterkant'. In nummer 2006-4 van dit tijdschrift vermeldde Pouls in zijn artikel 'Ruigenhil-Willemstad' analoog aan die van Het Bildt "de rationele indeling in lang werpige blokken Deze renaissance-ideeën over ideale indelingen hadden destijds kennelijk, evenals op Ruigenhil, ook in Het Bildt invloed gekregen. Pouls noemt in zijn bijdrage ook dat de kaart van Dammass Van Dueren een nooit uitgevoerd nieuw stadsplan zou zijn geweest. In het Bildt is dat voor wat de wegen van de schetskaart betreft ook voor een deel het geval geweest. Overigens zijn er nadien door andere ontwerpers ook wel grootse planontwerpen getekend op achterkanten van enveloppen of sigarendozen op een wijze zoals nu is beschreven. Bijvoorbeeld gebeurde dat door een onbekende tekenaar, die al in 1505 een wegenplan tekende op de achterzijde van een kaart van Groningen. Blijft over de constatering, dat net als na 1505 de streektaal van Het Bildt voor een deel gebaseerd is op Hollandse import, ook het wegenpatroon in het Friese Bildt is uitgezet met Hollandse roeden. Bronnen - J.H. Holsbrink, Een vroege schetskaart van de wegen van Het Bildt, in: It Beaken, jiergong 68/2006 nümer 1/2 Fryske Akademy Ljouwert - J.H. Holsbrink, Landmessem aff der Bilde (1) en (2), in De Hollandse Cirkel 2003-2 en 3 - J.L. Berns, Transscriptie Stukken Hauptstaatsarchiv Dresden CK 6007/6008 (handschrift), It Tresoar Leeuwarden, nr 461 - Gemma Frisius, Een nuttig en profijtelijk boekje voor alle geografen. Met een nabeschouwing door H.C. Pouls, NCG Delft 1999 - Inventaris van stukken betreffende het bestuur van de Saksische hertogen over Friesland (1488) 1498-1515 (1520), Fryske Akademy, Ljouwert 1998 - W.L. Lievaart, De koningsroede, in: De Hollandse Cirkel 2004-3 - H. C. Pouls, De Landmeter van Romeinse tot Franse tijd, Alphen aan den Rijn 1997 - H. C. Pouls, Ruigenhil - Willemstad, in: De Hollandse Cirke\ 2006-4 - H. van der Linde, De koningsroede, in: Jaarboek van de Middeleeuwse Geschiedenis 3, 2000 - H. Sannes, Geschiedenis van Het Bildt, deel I, Franeker 1951 - P. Sipma, Fryske Oorkonden II, Drachten 1966 - O. Vries, Naar ploeg en koestal vluchtte uw taal, Leeuwarden 1993

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2008 | | pagina 31