"Boazumer mjitte" en Letenser roede Henk Holsbrink Wanneer bovenstaande titel in hedendaags Nederlands vertaald wordt als Bozumer- en Littenserroede wordt duidelijk dat het hier gaat over de oude dorpsroeden van de Friese dorpen Bozum en Oosterlittens. In zijn boek 'De Landmeter' noemt Pouls in hoofdstuk 7 van zijn laatste deel het nieuwe metrieke stelsel, dat in Nederland werd ingevoerd op 21 augustus 1816. Dit besluit maakte met de invoering van standaardeenheden voor het meten en wegen een einde aan het ratjetoe van lengtes van roeden die in de Nederlanden daarvoor werden gebruikt, en dus ook aan het gebruik van bovengenoemde roeden. Toch zijn er in deze eeuw nog hier en daar overblijfselen te zien of te horen van het gebruik van middel eeuwse roeden als de "Bosemerroede en Letenserroede Pouls noemt in genoemd boek deze roeden in hoofdstuk 10 van deel 3 en eveneens de "Aberder roed". Hij wijdt uiter aard ook een hoofdstuk aan de problematiek van de oude lengte- en oppervlaktematen en noemt daarbij de in Holland gebruikte "Schielantsche roede, Delflandtse roede, Rijnlandse roede alsmede de Roede Hollandse mate". Vóór de invoering van het metrieke stelsel bleven echter eeuwenlang verschillende lokale maateenheden bestaan ten gevolge van de onafhankelijkheid van de Nederlandse gewesten. Hoewel Friesland eveneens, analoog aan de bovengenoemde Hollandse roeden, in zekere mate in de "Keizers- of Koningsroede" een soort van standaardroede met een lengte van 3,91 meter bezat, waren destijds plaatselijk vele soorten roeden in gebruik. Pouls vermeldt in dit verband heel illustratief in zijn hoofdstuk 10, 'De problematiek van de lengte-en oppper- vlaktematen', een 17-tal voor het merendeel in de huidige gemeente Littenseradiel gebruikte dorpsroeden. Deze roeden zijn door de kloosterling Walter van Enchusen opgetekend en door de lekebroeder Peter van Thabor in de eerste helft van de 16e eeuw beschreven in zijn bekende kroniek. Genoemde roeden zijn alle van dorpen gelegen in of nabij de huidige gemeente Littenseradiel. Grote delen van deze gemeente, bestaande uit de oude grietenijen Baarderadeel en Hennaarderadeel, worden gevormd door de zogenaamde moederpolders. Dat zijn de oudste polders van Friesland en daarmee ook de oudste en ook rijkste bewoning van deze regio. In mijn artikel over een Fries Driehoeksnet vermeldde ik al dat dit gebied in alle driehoeksnetten van het verleden verhoudingsgewijs veel driehoekspunten telde en daarmee ook veel torens en dus ook veel dorpen, en wel 29 in die middeleeuwse rijke grietenijen. En zoals blijkt uit het lijstje van Walter van Enchusen dus het genoemde aantal van 17 soorten dorpsroeden tussen een standaardroede als de Friese Koningsroede. In een aantal bijdragen is dit spanningsveld tussen enerzijds een soort standaardroede als de Friese en Hollandse koningsroede, de Rijnlandse- en Schielandse roede en anderzijds de lokale roeden als de Bozumer, Bergumer en Steenbergse roeden wel beschreven. Het gaat evenwel te ver om al die soorten roeden, welke al in meerdere bijdragen zijn vermeld, nog eens te noemen. Bozumer- en Letenser roede Voor de eerder vermelde Bozumer roede wordt in deze bijdrage echter een uitzondering gemaakt, evenals de door Walter van Enchusen genoteerde Letenser roede, en wel in het bijzonder omdat er van die laatst genoemde roede van Oosterlittens zo'n aardige foto beschikbaar kwam. Voorts is de roede van het klooster Thabor zelf, te weten de Aberder roede of Taberder (Thaborder) roede, ook bijzonder te noemen. Het is toch wel opmerkelijk dat een klooster een eigen roede had! Van al deze roeden heeft de wat grotere Bozumer roede aanleiding gegeven tot het ontstaan van een Friestalig spreekwoord: "Boazumer mjitte hetgeen wil zeggen: met royale maat iets inschenken. Bijvoorbeeld "in Beerenburchje nei Boazumer mjitte is een tot de rand gevuld glaasje. Mogelijk zal het de lezers inmiddels duidelijk zijn geworden dat "Boazumer mjitte identiek 30

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2008 | | pagina 32