Gemetselde lengtemaat aan Obergumer kerk Vragen Jacques Tersteeg In een nummer van het tijdschrift Groninger Kerken (jaargang 14 nummer 3, september 1997) trof ik onder de rubriek 'De Navorscher' een interessant berichtje aan van de heer M.A. Holtman uit Kantens. Deze deelt in zijn bijdrage, getiteld 'Obergum: gemetselde maat' (blz. 102), mee dat er aan de kerk van Obergum onder (NB. de bijdrage vermeldt abusievelijk 'boven') een raam aan de noord- Afb. 1. De uitgemetselde lengtemaat aan de noordzijde van de kerk van Obergum (foto Jacques Tersteeg) zijde van het koor door middel van een rij uitgemetselde bakstenen een oude lengtemaat is aangebracht. Omdat het tot 1820 gebruik was dat beëdigde landmeters de landerijen in Groningen opmaten met roedematen die per dorp konden verschillen (soms waren er zelfs binnen hetzelfde dorp verschillende roede- maten in omloop), hing men de lokale roede- maat meestal aan de buitenzijde van de kerk, veelal de zuidzijde. Zoals uit een vroege kopie van het 'Groninger Stadboek' blijkt, was het indertijd gebruikelijk dat de roedemaat van een kerspel "ann de Kerke ojfte Tooren gehouwen was. In het geval van Obergum gaat het volgens Holtman om de lengte van een 'pedes' of een 'tree', die ongeveer 1.30 meter bedroeg. Opmerkelijk is wel dat de gemetselde lengte maat aan de kerk van Obergum tot nu toe nog de enige is die in stad en lande bewaard schijnt te zijn gebleven. Holtman behandelt in zijn bijdrage ook een geval, namelijk Oosterlittens, waaruit blijkt dat men aan de kerspelkerk ook wel verticale meetkettingen ophing. (Eerder verschenen in: Winshem, blad van de historische vereniging Winsum-Obergum, jaargang 3 nummer 1, mei 1998) In 1625 tekende 'Fortifikationsingenier' David Portius jr. een manuscriptkaart van de vesting Breda. Een heemkundige studiegroep Historische Kaarten is terzake met een onderzoek bezig en heeft de volgende vragen: Heeft Portius aan de Duijtsche Mathematique te Leiden gestudeerd? (Tot dusverre zijn nog geen studentenlijsten van die opleiding, gesticht door prins Maurits, gevonden. Portius vertoefde wel in kringen rond Maurits.) Is er iets bekend van Portius na 1635? (Zou hij mogelijk als Duits landmeter of opleider actief zijn geweest? In 1626 was hij ingenieur van de administrator van Maagdenburg.) (Drs Frans Buijs, Nonnenveld 553, 4811 DT Breda)

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2008 | | pagina 36