Historisch nieuws Foto 's graadmeting verhandeld Lot 4911 van de 47e veiling (november 2007) van Bubb Kuyper te Haarlem ging weg voor 1400 en had de volgende omschrijving: [Netherlands]. Lot of ±220 cabinet size photographs,910, partly w. stamp on verso "Rykscommissie voor graadmeting places identified in pencil on verso. - Most photographs faded. - Very interesting collection of photographs made for a surveying project of the Netherlands. Comprises many photographs of churches, watertowers, lighthouses etc., occasionally also with people posing for the camera. Views of i.a. Aardenburg, Ammerzoden, Baarle-Hertog, Beesd, Bennebroek, Bergen a.Z., Dedemsvaart, Driezum, Feijenoord, Groenlo, Harderwijk, Heithuizen, Heumen, Hilverenbeek, Kralingen, Lichtenvoorde, Lijnden, Lochemerberg, Merkelbeek, Mijdrecht, Mil, Nijkerk, Nijeveen, Norg, Numansdorp, Oosterend, Oud-Gastel, Peer, Rockanje, Serooskerke, Sevenum, Tubbergen, Uithuizermeden, Usquert, Warns, Werkendam, Westkapelle, Wijk (NB), Woerden and Zierikzee. (www. bubbkuyper. com) SIS bezoekt Nederland De in 1983 opgerichte Engelse Scientific Instrument Society (SIS) plant voor 6-9 mei 2008 een 'overseas study conference' in Nederland. Men bezoekt Boerhaave en Teylers (6/5), Techniek Museum Delft en Maritiem Museum Rotterdam (7/5), Planetarium Eise Eisinga in Franeker en Universiteitsmuseum Groningen (8/5) en tenslotte de Sonnenborgh en het Universiteitsmuseum Utrecht (9/5). In Delft zal in het depot van het museum ook aandacht zijn voor wat daar is ondergebracht uit de voormalige geodesie-collectie. (www. sis. org. uk) Techniek Museum Delft dicht In verband met de sluiting inclusief de ver huizing en opslag van collectie-onderdelen is het Techniek Museum Delft sinds 3 maart 2008 alleen per e-mail bereikbaar: museum@ tudelft.nl. Het Techniekmuseum van de TU Delft zal in 2009 herboren worden als integraal science center. Met het science center krijgt de helft van het oude gebouw van de vroegere faculteit 'Mijnbouw' een nieuwe bestemming. De mineralogisch-geologische collectie van de TU Delft, die daar al gevestigd is, wordt onderdeel van het science center. De ingang van het science center komt dicht bij de Botanische tuin te liggen. (www.museum.tudelft.nl) Re-enactor 'Het Leege Land' Het Leege Land organiseert projecten door het hele land, waarbij historische landmeetkunde centraal staat. In 2008 zal Het Leege Land vooral werken aan een lespakket voor het basisonderwijs en de klassen 1 en 2 van het voortgezet onderwijs. In het lespakket worden rekenen, geschiedenis en wereldoriëntatie gecombineerd in leuke, actieve lessen rond de historische landmeter van Het Leege Land. Leerlingen krijgen zo begrip van meetkundige concepten, de ontwikkeling van kaarten en hun eigen locale geschiedenis. Nieuws over het lespakket, dat wordt ontwikkeld met subsidie van de provincie Noord-Brabant, wordt gepubliceerd op de site www.hetleegeland.nl. Voor de komende tijd staan de volgende activiteiten op het programma: - 25 t/m 27 april: "De ingenieur reist met het 7e Bataljon Infanterie van Linie naar Bourtange in Groningen, als ingenieur toe gevoegd aan een infanterie-eenheid. Hij zal na de veldslag de staat van de vesting opnemen en rapporteren aan het Department van Oorlog in Den Haag." - mei en juni: De landmeter geeft lessen historische landmeetkunde op basisscholen en het VMBO in Roosendaal en Bergen op Zoom. Dit in het kader van de tentoon stelling over de landmetersfamilie Adan in het museum HetTongerlohuijs en Historisch Centrum Het Markiezenhof. (Bron: www.hetleegeland.nl) 35

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2008 | | pagina 37