Readies Nota Enkt, n.a.v. 2007-3,p. 109/110 Het artikel begint met de opmerking dat in de Algemene Instructie regelende de dienst van het Kadaster, (in die tijd aangeduid met de afkorting I.K.) uit 1957 staat, dat "Het tekenen en beschrijven der plans geschiedt in diep zwarte Oost-Indische inkt, waarin een weinig gele verf (guttegom of gele oker) is gemengd". In 1965, het jaar waarin ikzelf als "adspirant tekenaar" bij het Kadaster ben begonnen, moesten wij nog dagelijks onze eigen inkt wrijven. In die tijd werden de plans met water verf gekleurd. Het wilde nog weieens gebeuren dat, als de natte penseel over de inktlijn ging, bleek dat de inkt niet goed watervast was. Daarom werden er in het wrijfbakje enkele druppels azijn toegevoegd, waardoor de inkt meer watervast werd. Menig tekenaar, ook ikzelf, had een klein flesje waarin neusdruppels hadden gezeten, gevuld met azijn meegenomen, omdat de dop ervan als pipet was uitgevoerd, zodat je daarmee de druppels kon doseren. In het boek "Landmeetkundig Tekenen" werd dit echter ontraden, omdat het staal van de trekpen door het zuur zou worden aangetast. De tweede toevoeging was bovengenoemde gele oker. Door het toevoegen daarvan kwamen de inktlijnen op een fotokopie veel duidelijker over dan wanneer dat niet was toegevoegd. Vandaar dat deze toevoeging in de voor schriften is opgenomen. Jan Stehouwer Torpedo richt- en rekeninstrument, n.a.v. 2007-4, p. 157 De discussie over het torpedo richt- en reken instrument in dit blad is afgesloten. Over het onderwerp zijn ook tal van goede handboeken. Indien gewenst kan Jeroen Mohrmann na afspraak bij het Nederlands Instituut voor Militaire Historie te Den Haag een en ander verder toelichten (jmohrmann@hetnet.nl). Redactie Instrumentele vraag uit nr 2007-4, p. 162 De foto's laten het drukvaste huis zien van de zeestroommeter van de Zweedse oceanograaf VW. Ekman (1874-1954). Afgezet tegen de tijd wordt de stroomrichting - middels een kompas en het roertje -, de stroomsterkte - middels de omwentelingen van een schoepje - en de diepte geregistreerd. De firma Rohde und Glashütte fabriceerde rond 1900 ondermeer astrono mische uurwerken en zag kans het aanvankelijk fors uitgevoerde registratiemechaniek van Ekman zodanig te verkleinen dat het - met hun uurwerk - in een handzaam drukvast huis paste. (Op 24 september 2007 heb ik over dezelfde vraag vanuit het Nederlands Instituut voor Militaire Historie een brief naar dhr H.M. Feyen gestuurd.) Jeroen Mohrmann \/2-schaal, vervolg op 2007-4,p. 155 Tijdens de kerstbijeenkomst 2007 voor oud gedienden van het Kadaster in Eindhoven werd mij door Willem van der Schoot een oude V2- schaal getoond, die was uitgesneden in een heel dun plaatje lood, geplakt op karton. Het was eigen fabrikaat en door intensief gebruik was de verticale 100-lijn dermate uitgesleten, dat het lood gebroken was en door het karton bijeen gehouden werd. Deze schaal wordt kennelijk door de medewerkers doorgegeven bij pensionering. Door de verweerde grijze kleur is een scherpe foto moeilijk te maken. De ouderdom is niet te schatten. Marden van Zoeren

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2008 | | pagina 39