weinig over hem gepubliceerd. De enige belangrijke uitgave was tot de verschijning van dit boek een in 1975 bewerkte facsimile- uitgave van zijn schetsenboek.1 Verhees heeft namelijk tijdens zijn reizen door Brabant, maar ook in Noord- en Zuid-Holland, veel schetsen gemaakt, vooral van kerken en kapellen. Veel van de Brabantse kerken zijn door verwaar lozing en een zeer zware storm in november 1800 verloren gegaan. In een aantal gevallen is de schets van Verhees de enige bewaard gebleven afbeelding. Vandaar de waarde van dit schetsenboek. Later raakte een pater Stokman van de Norbertijnerabdij Berne te Heeswijk (NB) in Verhees geïnteresseerd. Hij spoorde een aantal kaarten van hem op en bedacht toen een ambitieus plan: een twaalf delige biografie.2 Van de uitwerking van dit plan is, mede door het overlijden van de pater, niet veel terecht gekomen. Gelukkig is later het onderzoek voortgezet dankzij de stichting Cultuurgeschiedenis Boxtel - Meierij "Hendrik Verhees". Deze stichting had twee doelen voor ogen: Ten eerste de uitgave van alle nu nog bekende kaarten van Verhees, en ten tweede het doen van onderzoek naar werk en betekenis van Hendrik Verhees. Dit heeft uiteindelijk geresulteerd in het boven genoemde boek. Het is een goed verzorgde, rijk geïllustreerde publicatie geworden. Het boek bestaat uit twee delen: een tekstgedeelte van 196 pagina's en een deel dat aandacht besteedt aan de tot nog toe gevonden kaarten, blz. 197-253. Het eerste deel bevat, na een ten geleide, voorwoord en inleiding, drie hoofdstukken, getiteld: Verhees als politicus en bestuurder, Verhees als landmeter en kaartmaker en tenslotte Verhees als waterbouwkundige. In het eerste hoofdstuk wordt beschreven dat hij schepen en burgemeester van Boxtel is geweest. De achterstelling van het katholieke volksdeel in het generaliteitsland Brabant zorgde daar voor veel sympathie voor de ideeën van de patriotten, ook de landmeter Verhees behoorde daarbij. Dit is de reden dat hij als bestuurder aan de kant werd gezet, maar na de komst van de Fransen keerde hij terug in het lokale bestuur. In het begin van de Franse tijd werden er in ons land in januari 1796 de eerste democratische verkiezingen gehouden voor een nationaal parlement. Verhees was een van de 14 Brabantse gekozenen, hij bleef dit tot 1801 en maakte alle ups en downs mee van deze "nationale" vergadering. Na zijn Haagse periode ging hij weer aan de slag als landmeter en waterbouwkundige. In 1805 werd hij weer schepen en van 1806 tot 1810 president schepen van Boxtel. Na de aansluiting bij het Franse keizerrijk werd hij in 1811 benoemd tot vrederechter in het kanton Boxtel. Dit bleef hij tot zijn overlijden in 1813. Het tweede hoofdstuk gaat over Verhees als landmeter en kaartmaker. Dit hoofdstuk begint met wat algemene informatie over de land meter en zijn werk. Dit is vooral bestemd voor de niet-landmeetkundig geschoolde lezer en dat zullen de meesten zijn. 1 Het schetsenboek van Hendrik Verhees. Bewerking en tekstverzorging Jan van Laarhoven. Den Bosch 1975, ISBN 90-6209-004-4 2 Zie NRC Handelsblad, dinsdag 8 oktober 1985, achterpagina 40

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2008 | | pagina 42