I De Adan-familie tentoongesteld Theo Scheele Met een gezamenlijke productie van meer dan 1000 kaarten die drie generaties landmeters met de naam Adan hebben volbracht, kun je stellen dat de naam Adan duidelijk 'op de kaart is gezet'. Het Historisch Centrum Het Markiezenhof in Bergen op Zoom had tot taak, met een selectie uit die ruim 1000 juweeltjes, een mooi beeld te creëren voor zowel vak mensen als 'Jan Publiek'. Die laatste categorie werd gelokt met de wervende slogan: 'West- Brabant a la cartemet de toevoeging: 'drie generaties landmeters Adan(zie p. 1). Op twee plaatsen werd de uitstalling van het cartografisch erfgoed opgezet: Het Markiezen hof in Bergen op Zoom en het Tongerlohuys in Roosendaal. In een door cartograaf Martijn Storms geredigeerd boekwerk van 284 blad zijden worden zowel het tentoongestelde cartografisch materiaal als de afkomst en het leven van de familie Adan uitgebreid belicht. Heel duidelijk allebei, maar het kost wel enig zoekwerk om uit de veelheid van informatie de verschillende Adans uit elkaar te houden, temeer daar gewoontegetrouw (voor die tijd) na elke generatie dezelfde voornamen weer terugkomen. Zo komen we uit beeld en geschrift te weten welke belangrijke landmeet kundig-cartografische rol de familie heeft gespeeld tussen circa 1730 en 1840, en ook hoe rijk ze daarvan zijn geworden. Maar bovenal brengt de nalatenschap van de Adans de ontwikkeling in beeld van het particuliere landmetersberoep naar een formeel uniform Kadaster. Opening Zaterdag 15 december 2007 werd de expositie officieel geopend in de St. Janskerk in Roosendaal. Een kerk vol geïnteresseerde belangstellenden (waaronder een aantal af stammelingen van de Adans) genoot van de puntige verhandelingen van een drietal sprekers, ingeleid door gemeente-archivaris Joss Hopstaken, die vond dat deze historische plek (de in 1468 gestichte St. Janskerk) uit stekend aansloot bij de historische waarde van de erfenis van de familie Adan: een grote hoeveelheid kaartmateriaal, waarmee een beeld is achtergelaten van de uiterlijke verschijnselen van het Brabantse leven in de 18e eeuw. jom esi spi Afb. 1. Generale Domeinkaart van een deel van het Markiezaat van Bergen op Zoom (Zuidkwartier), met de eigendommen van de markies, door J.B. Adan, 1785 (foto Het Markiezenhof) 2 ma rees. Ie jNCKELEN NOOltliJ Polder /.uydlamli.

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2008 | | pagina 4