•wSteegaassK Vier jaar lang is deze expositie voorbereid, en Hopstaken dankte allen die daaraan hebben meegewerkt. Kaartmanipulatie Dr. J.C.P. van der Krogt (faculteit Geo-weten- schappen van de Universiteit Utrecht) noemde zijn bijdrage, in de stijl van de expositieslogan 'a la carte', de amuse. Hij liet ook maar één kaart zien op het projectiescherm, maar die verscheen wel in een groot aantal vormen. Zijn uitgangspunt was de geschiedenis van een voormalige student uit Geertruidenberg en de ontstane ruzie over diens geografische her komst. Een getekend kaartje moest duidelijk heid verschaffen in de rechtszaak die een dieper liggende achtergrond had: de begren zing van een rechtsgebied. Maar omdat de uitslag niet iedereen beviel (de kaart was te onduidelijk) werd er een duidelijker kaart geëist, en daarna nog weer een iets minder duidelijke. Toen pas werd men het eens. Een bewijs volgens Van der Krogt dat kaarten al heel lang geleden werden gebruikt om ge schillen op te lossen, maar ook een bewijs dat er gemakkelijk mee kon worden gemanipu leerd. Dat was tevens de reden dat er vanaf circa 1700 eisen werden gesteld aan landmeters die grens kwesties moesten oplossen: ze moesten worden geadmitteerd door een rechterlijk instituut. Vanaf de Adans ging het dus beter. Om de lijn door te trekken naar heden, toonde Van der Krogt een Google-luchtfoto van Roosendaal met centraal daarin de St. Janskerk en even verderopHet (Bergense) Markiezenhof. Juist, digitaal gemanipuleerd dus. Niets nieuws onder de zon. Het einde van het fenomeen kaart Dijkgraaf J.A.M. Vos (waterschap Brabantse Delta), zou geen goede dijkgraaf zijn als hij de gelegenheid onbenut liet uit te leggen welke taken 'zijn' waterschap tegenwoordig tot haar domein mag rekenen, van waterbeheer tot waterzuivering, van inundatie tot herinrichting, IfÊ-ggHSg Afh. 2. Heerlijkheidskaart van Borgvliet (Henri Adan, 1751) met wapen van Borgvliet. De heuvel tjes zijn symbolen voor woeste grond, (foto Het Markiezenhof) C AART E r~U MEETING E HEERJ.YKHEYT HO AG VLIET,

De Hollandse Cirkel (DHC) | 2008 | | pagina 5